Pomoc uchodźcom – są ułatwienia w prawie budowlanym

Prawo budowlane umożliwia tymczasowy pobyt uchodźców uciekających z Ukrainy w biurach, halach sportowo-widowiskowych, odpowiednio przygotowanych magazynach z ogrzewaniem i węzłem sanitarnym. Ministerstwo Rozwoju przypomina, że samorządy nie muszą w żaden sposób zgłaszać zmiany sposobu użytkowania takich budynków. 

Pomoc uchodźcom – są ułatwienia w prawie budowlanym
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 11 marca 2022

Tymczasowy pobyt uchodźców

Kwestie związane z zagospodarowaniem różnego rodzaju obiektów niemieszkalnych do tymczasowego pobytu uchodźców wyjaśnił ostatnio w piśmie do wojewodów oraz innych organów Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Dokument jasno odpowiada na wątpliwości, z jakimi często zgłaszają się firmy, instytucje czy samorządu. „Wychodząc naprzeciw potrzebom zapewnienia im schronienia, ułatwiliśmy samorządom udostępnianie różnego rodzaju budynków, które mogłyby stać się dla uchodźców tymczasowym domem” – czytamy.

Pomoc uchodźcom: 40 zł dziennie na osobę przyjętą pod dachPomoc uchodźcom: 40 zł dziennie na osobę przyjętą pod dachMichał Górecki

Udostępnianie obiektów niemieszkalnych uchodźcom

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego we wspomnianym piśmie zwraca uwagę, że obowiązujące prawo dopuszcza możliwość tymczasowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy w różnego rodzaju budynkach, które nie posiadają charakteru mieszkalnego.

Urząd ma tutaj na myśli np. biura, hale sportowo-widowiskowe, czy też magazyny. W ocenie GUNB można w bardzo prosty sposób zwiększyć liczbę lokali, w których uchodźcy wojenni z terenu Ukrainy mogliby znaleźć schronienie i opiekę na pewien czas.

Budynki niemieszkalne dla uchodźców – jest jeden warunek

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego podkreśla jednak, że nie każdy obiekt niemieszkalny może być udostępniony osobom szukającym schronienia w naszym kraju. Warunkiem niezbędnym do podjęcia takiej decyzji jest m.in. posiadanie niezbędnej infrastruktury takiej jak ogrzewanie, dostęp do energii elektrycznej, a także obecność węzła sanitarnego. Bez tych elementów trudno mówić o zapewnieniu godnych warunków życia. 

W pismach znalazła się również prośba o rezygnację z pobierania opłat od osób pochodzących z Ukrainy za korzystanie z obiektów niemieszkalnych” – informuje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: porady

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!