PESEL dla uchodźców z Ukrainy. Od kiedy?

Trwa faza testów systemu rejestracji uchodźców z Ukrainy. Lada moment ruszy możliwość nadania numerów PESEL dla osób, które uciekły do Polski przed atakiem Rosji po 24 lutego 2022 roku – informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

PESEL dla uchodźców z Ukrainy. Od kiedy?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 14 marca 2022

Numery PESEL dla Ukraińców

Zgodnie z zapowiedziami rządu system rejestracji uchodźców z Ukrainy ma ruszyć 16 marca 2022 roku. Od tego dnia osoby, które uciekły przed straszliwą wojną będą mogły otrzymać indywidualny numer PESEL, który będzie przepustką do wielu świadczeń m.in. opieki zdrowotnej, czy rejestracji w urzędach pracy. 

Rejestracja uchodźców – rola samorządów

Jak poinformował sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyło się już spotkanie z prezydentami miast. Ustalono już dokładny model działania. Niezwykle ważna będzie tutaj rola samorządów gminnych. To właśnie one będą prowadziły rejestrację uchodźców. 

Czy można podjechać po uchodźców na przejście graniczne?Czy można podjechać po uchodźców na przejście graniczne?Michał Górecki

Rejestracja uchodźców – pośpiech nie jest wskazany

Władze apelują do uchodźców, by nie zgłaszali się po numer PESEL już pierwszego dnia. Chodzi o to by nie paraliżować pracy urzędów i zapobiec powstawania gigantycznych kolejek. Warto przy tym pamiętać, że wsparcie oferowane przez państwo, nie będzie obowiązywało od dnia nadania numeru, ale od chwili przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej.

40 złotych dla osób, które przyjęły uchodźców

MSWiA informuje również, że od środy 16 marca mieszkańcy, którzy zdecydowali się przyjąć uchodźców pod swój dach, będą mogli złożyć wniosek o refinansowanie kosztów w wysokości 40 złotych za dzień. Wsparcie również będzie liczone od dnia przyjęcia tych osób. Władze zalecają, by o ile to możliwe, zgłaszać się po refinansowanie już po zakończeniu udzielania wsparcia. Środki bowiem będą wypłacane wstecz, nie „z góry”.

Specjalne formularze w tej sprawie będą dostępne od 16 marca w urzędach gminy. Wiadomo też, że analogiczne wsparcie w wysokości 40 złotych za osobę i za dobę otrzymają właściciele hoteli, hosteli, pensjonatów czy gospodarstw agroturystycznych, którzy zdecydowali się pomóc uchodźcom z Ukrainy, którzy przekroczyli granicę Polski po 24 lutego 2022, czyli od dnia rozpoczęcia pełnoskalowych działań zbrojnych przez Rosję. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: porady

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!