Pomoc uchodźcom: 40 zł dziennie na osobę przyjętą pod dach

Rząd przyjął projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, którzy zmuszeni zostali opuścić swój kraj i szukać bezpiecznego schronienia na terenie Polski. W ramach rządowego wsparcia, osoby, które przyjęły pod swój dach obywateli Ukrainy mogą liczyć na 40 zł dziennie na osobę przez okres dwóch miesięcy.

Pomoc uchodźcom: 40 zł dziennie na osobę przyjętą pod dach
  • Michał Górecki
  • /
  • 7 marca 2022

Wsparcie dla osób, które przyjęły pod swój dach uchodźców

Ustawa przyjęta w poniedziałek (7.03) przez rząd zakłada wsparcie finansowe dla każdej osoby, która przyjęła pod swój dach uchodźców z Ukrainy. Projekt zakłada, że dzienne wsparcie na każdą przyjętą osobę wyniesie 40 złotych dziennie czyli około 1200 złotych miesięcznie. Wsparcie będzie wypłacane przez okres dwóch miesięcy i ma być przekazywane za pośrednictwem samorządów.

Przy okazji prezentacji projektu ustawy Mateusz Morawiecki zwrócił się do osób, które już pomogły setkom tysięcy uchodźców, szukających schronienia w Polsce. Polacy zdają dziś egzamin z solidarności. Dziękuję wszystkim rodzinom, ludziom dobrej woli, instytucjom pozarządowym i samorządom za ten wielki zryw serca w obliczu jednego z największych kryzysów humanitarnych w historii Europy” – napisał na Facebooku. 

500 plus dla obywateli Ukrainy. Kto może liczyć na świadczenie?500 plus dla obywateli Ukrainy. Kto może liczyć na świadczenie?Michał Górecki

Bezpośrednia pomoc dla obywateli Ukrainy

Projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, jest według zapowiedzi rządu specjalnym oraz kompleksowym rozwiązaniem, którego zadaniem jest wsparcie tych osób, które zechcą pozostać w naszym kraju. Przepisy przewidują m.in. umożliwienie podjęcia pracy, objęcie opieką zdrowotną oraz zapewnienie dostępu do edukacji.

Jak długo uchodźcy mogą legalnie pozostawać w Polsce?

Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, każdy uchodźca może liczyć po pierwsze na legalny pobyt na terenie Rzeczypospolitej Polskiej przez okres 18 miesięcy. Po drugie, rząd przewiduje jednorazowe wsparcie na utrzymanie w wysokości 300 złotych na osobę. 

Ustawa zagwarantuje także uchodźcom z Ukrainy dostęp do polskiego rynku pracy, opieki zdrowotnej, oraz systemu oświaty. W projekcie zapisano również wsparcie instytucji rządowych oraz samorządowych w czasie pobytu na terenie Polski.

Ilu uchodźców jest na terenie Polski?

Zgodnie z danymi przekazanymi przez Straż Graniczną, w niedzielę, 6.03.2022 łączna liczba osób, które znalazły schronienie w Polsce przekroczyła milion. W dużej części są to kobiety i dzieci z różnych części Ukrainy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!