60 milionów logowań na Elektroniczny Urząd Skarbowy. Skąd ta popularność?

E-Urząd Skarbowy działa zaledwie 13 miesięcy, a już bije kolejne rekordy popularności, stając się jedną z najczęściej odwiedzanych stron z elektronicznymi usługami administracji państwowej. Skąd ta popularność? Jest kilka wytłumaczeń.

60 milionów logowań na Elektroniczny Urząd Skarbowy. Skąd ta popularność?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 4 marca 2022

Polacy masowo odwiedzają e-Urząd Skarbowy

Fenomen e-Urzędu Skarbowego najprościej wytłumaczyć nieuchronnością podatkowych zobowiązań. Jak to się jednak stało, że tak szybko przestawiliśmy się z kolejek w skarbówce i zaufaliśmy wirtualnej formie fiskusa? Decydująca okazała się wygoda.

Przypomnijmy e-Urząd Skarbowy uruchomiony został 1 lutego 2021 roku, od tego momentu podatnicy zalogowali się na niego 60 mln razy. To oznacza, że wielu z nas, w ciągu roku skorzystało z tej usługi przynajmniej dwukrotnie.

Pomoc humanitarna BEZ CŁA i VAT! Jakie zasady?Pomoc humanitarna BEZ CŁA i VAT! Jakie zasady?Michał Górecki


Skąd popularność e-Urzędu Skarbowego?

Po pierwsze, uruchomienie e-Urzędu Skarbowego przypadło na początek tzw. trzeciej fali koronawirusa. Premierę poprzedziło szybkie oswajanie się obywateli z coraz szerszą paletą usług elektronicznych np. PUE ZUS, ePUAP, CEIDG i innych. 

Po drugie pandemia skutecznie utrudniała tradycyjny kontakt z urzędem. W skarbówce od ponad roku trzeba umawiać się na wizyty. To oznacza, że polski podatnik szybko znalazł się w nowej rzeczywistości i ją przetestował. Okazało się, że e-administracja to wygodne rozwiązanie. Niektórzy twierdzą, że gdyby nie pandemia cyfryzacja usług publicznych nie przebiegałaby w takim tempie. 

Jak skorzystać z e-Urzędu Skarbowego?

Aby skorzystać z tego cyfrowego rozwiązania należy najpierw wejść na stronę www.podatki.gov.pl. Pierwszym plusem zauważalnym plusem jest to, że w tym urzędzie nie obowiązują godziny przyjęć interesantów. Wirtualną skarbówkę można bowiem odwiedzić nawet o drugiej w nocy. Nie ma to bowiem żadnego znaczenia, ani wpływu na załatwienie naszej sprawy.

Zalogowanie do e-Urzędu Skarbowego jest możliwe za pośrednictwem Profilu Zaufanego lub elektronicznego Dowodu Osobistego. Istnieje również możliwość autoryzacji przez bankowość elektroniczną, rządową aplikację mObywatel oraz dane podatkowe. 

Jak informuje Krajowa Administracja Skarbowa, od 1 lutego 2021 roku za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego złożono już 85 tysięcy pism ogólnych. Z kolei z możliwości uzyskania informacji o zwrocie PIT i VAT skorzystano dotąd 1,7 miliona razy!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!