Pomoc humanitarna BEZ CŁA i VAT! Jakie zasady?

Ministerstwo Finansów poinformowało o możliwości zwolnienia z cła oraz podatku VAT towarów, które są importowane do naszego kraju spoza UE. Mowa o produktach, które są przeznaczone dla uchodźców z Ukrainy.

Pomoc humanitarna BEZ CŁA i VAT! Jakie zasady?
  • Michał Górecki
  • /
  • 3 marca 2022

Co podlega zwolnieniu z cła?

Resort finansów przypomina, że zwolnieniu podlegają towary importowane przez organizacje państwowe lub społeczne, a także uprawnione organizacje charytatywne i dobroczynne. Kluczowe przepisy regulujące ten obszar zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 10 marca 2011 r.

Przepisy regulujące zasady zwolnienia z cła 

Każda organizacja, która chciałaby skorzystać z takiego rozwiązania, powinna dokładnie wczytać się w jego zapisy (link powyżej). Mówimy bowiem o szczegółowych warunkach, jakie bezwzględnie trzeba spełnić. Nie jest tak, że firma organizująca pomoc np. dla swoich pracowników z Ukrainy może skorzystać z tych samych uprawnień, jakie posiadają fundacje. 

Możliwość korzystania ze zwolnienia od cła przysługuje m.in. fundacjom i stowarzyszeniom posiadającym zdolność prawną, które nie są jednostkami sektora finansów publicznych i nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz jednostkom organizacyjnym pomocy społecznej” – czytamy w komunikacie MF. 

Ukraińskie firmy mogą liczyć na darmową przestrzeń biurową w WarszawieUkraińskie firmy mogą liczyć na darmową przestrzeń biurową w WarszawieMikołaj Frączak

Zwolnienia z należności celnych przywozowych

Określone w przytoczonym rozporządzeniu instytucje oraz organizacje mogą korzystać ze zwolnień od należności celnych przywozowych, pod warunkiem, że prowadzą działalność pożytku publicznego. Jeśli nie prowadzą takiej działalności, nie mogą prowadzić również działalności gospodarczej.

Przepisy zwalniające z VAT

Zwolnieniez VAT ma zastosowanie jedynie w przypadku „organizacji społecznych lub jednostek organizacyjnych, w których procedury księgowe umożliwiają kontrolę wykorzystania zwolnionych od podatku towarów” – informuje MF. Pozostałe zasady stosowania tego zwolnienia skatalogowane zostały w  Roie z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( art. 61 ust. 3-8)

W tym przypadku zwolnione z podatku od towarów i usług mogą być np. importowane leki, odzież, środki spożywcze, czy produkty sanitarne i czyszczące.

Jak wypełnić zgłoszenie celne?

Warto pamiętać, że zwolnienia z należności celnych przywozowych można uzyskać wyłącznie na wniosek zgłaszającego. Konieczne jest wpisanie przez niego w zgłoszeniu celnym (w drugiej części pola 37) kodu C20. W przypadku organizacji korzystających ze zwolnienia z VAT obowiązuje kod 2V0.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!