Stopy procentowe w górę. Złe wieści dla kredytobiorców

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała. Stopy procentowe zostaną podniesione aż o 0,75 punktu procentowego. To oznacza wzrost stopy referencyjnej do poziomu 3,75%. RPP chce walczyć w ten sposób nie tylko z inflacją, ale także ratować złotego przed osłabieniem. To niestety nie jest dobra wiadomość dla kredytobiorców spłacających mieszkanie w złotych.

Stopy procentowe w górę. Złe wieści dla kredytobiorców
  • Anna Malinowska
  • /
  • 8 marca 2022

Niepewność spowodowana wojną

Niestety oprócz inflacji, która uprzykrza życie polskim konsumentom oraz firmom, dochodzi niepewność związana z agresją Rosji na Ukrainę. Nastroje na rynkach finansowych znacznie się pogorszyły, i jak zauważa w komunikacie RPP znalazło to odzwierciedlenie w „deprecjacji części walut”.

Niestety, w problemy wpadł także polski złoty osiągając najsłabszą kondycję względem euro w historii. Przypomnijmy, w poniedziałek 7.03 przez chwilę za jedno euro trzeba było zapłacić okrągłe 5 złotych. 

Banki w Polsce muszą dostosować usługi dla UkraińcówBanki w Polsce muszą dostosować usługi dla UkraińcówMonika Świetlińska

Inflacja szybko nie odpuści

RPP zauważa także wzrosty cen gazu, ropy naftowej, węgla oraz części płodów rolnych. Jeśli do tego dołączymy zaburzenia w światowych łańcuchach dostaw i wysokie koszty transportu, trudno spodziewać się, że inflacja szybko odpuści. Niestety perspektywa jest dziś zupełnie inna. 

W tej sytuacji, kierunek wyznaczony jesienią przez RPP będzie kontynuowany, choć zdaniem wielu ekonomistów cykl podwyżek został i tak mocno spóźniony. W takich warunkach trudno spodziewać się, że stopy zatrzymają się na obecnym poziomie. Wtorkowa decyzja RPP należała do mocno radykalnych. Część ekonomistów skłaniała się nawet w swoich prognozach, że rada powinna podnieść stopy o pełny punkt procentowy. 

Kredyty w złotych coraz droższe

Upraszczając, rata przeciętnego kredytu w złotych na 300 tysięcy, zaciągniętego na okres spłaty 30 lat wzrośnie w niedługim czasie o kolejne 150 złotych. To sprawi, że gospodarstwa domowe będą miały zdecydowanie mniej pieniędzy na zakupy. Dodajmy, że od początku cyklu rata wzrosła już w takim przypadku o 250-350 zł.

Popyt wewnętrzny zostanie schłodzony. Najtrudniejsze jest w tym wszystkim to, że szereg niekorzystnych czynników może sprawić, że nawet tak radykalne ruchy RPP nie wpłyną na szybkie obniżenie inflacji. Na skutki jesiennych decyzji o podwyżkach poczekamy jeszcze co najmniej pół roku. To oznacza, że dla wielu konsumentów nadchodzą czasy zaciskania pasa.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!