Banki w Polsce muszą dostosować usługi dla Ukraińców

Komisja Nadzoru Finansowego apeluje do  prezesów zarządów Banków w Polsce, by banki zapewniły uchodźcom z Ukrainy usługi bankowe dostosowane do aktualnych warunków.  

Banki w Polsce muszą dostosować usługi dla Ukraińców
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 4 marca 2022

Apel KNF do banków

- W sytuacji intensywnego napływu setek tysięcy obywateli Ukrainy do Polski, pozbawionych przez wojnę więzów rodzinnych i społecznych, a także środków do życia, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) skierował do Prezesów Zarządów Banków w Polsce stanowisko dotyczące zapewnienia uchodźcom z Ukrainy usług bankowych dostosowanych do aktualnych warunków — przekazał nam Jacek Barszczewski, dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej Komisji Nadzoru Finansowego.

Węgiel z Rosji jedzie, a Morawiecki czeka na Brukselę! W Kaliningradzie sankcje działająWęgiel z Rosji jedzie, a Morawiecki czeka na Brukselę! W Kaliningradzie sankcje działająMonika Świetlińska

Urząd KNF oczekuje niezwłocznego wdrożenia przez banki oferty skierowanej do tej grupy uchodźców, zapewniającej im dostęp do podstawowych usług płatniczych i usprawniającej dystrybucję przeznaczonego dla nich wsparcia finansowego. Podkreślił też konieczność umożliwienia im łatwego zaspokajania codziennych potrzeb życiowych wymagających standardowych transakcji płatniczych. 

Co jest potrzebne Ukraińcom?

Zdaniem UKNF oferowany produkt powinien obejmować co najmniej:

  • podstawowy rachunek płatniczy umożliwiający wpłaty i wypłaty środków zarówno w gotówce, jak i w formie transferów bezgotówkowych, w tym poleceń przelewu
  • instrument płatniczy (kartę płatniczą) umożliwiający inicjowanie transakcji płatniczych środkami na rachunku, w tym płatności przy użyciu terminali POS i wypłaty z bankomatów
  • całkowite zwolnienie z opłat, w tym za prowadzenie rachunku czy wydanie lub używanie instrumentu płatniczego
  • dokumentację umowną w polskiej, ukraińskiej, angielskiej i rosyjskiej wersji językowej
  • spełnienie wymagań silnego uwierzytelniania klienta

Jak przygotować szkołę na uczniów z Ukrainy?Jak przygotować szkołę na uczniów z Ukrainy?Anna Malinowska

Banki muszą więc bezzwłocznie opracować i wdrożyć odpowiednią ofertę produktową oraz współpracę w jej dystrybucji z samorządami, organami administracji i innymi podmiotami zaangażowanymi w pomoc uchodźcom.

- Ze swojej strony Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zapewnia wszelkie wsparcie dla banków w rozwiązywaniu bieżących problemów i usuwaniu przeszkód związanych z wdrażaniem przez nie oczekiwanej oferty produktowej - poinformował Jacek Barszczewski z KNF, dodając, że w sytuacji narastającego kryzysu humanitarnego, wywołanego militarną inwazją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, niezbędne jest zaangażowanie wszelkich sił i środków w aktywne i masowe niesienie poszkodowanym pomocy w każdym wymiarze – osobistym, rzeczowym i finansowym.

- Państwo Polskie, jego instytucje publiczne, a nade wszystko obywatele i przedsiębiorcy, wykazują się w tej sytuacji ogromną empatią, solidarnością i bezinteresownym poświęceniem, za co należy im się niewypowiedziana wdzięczność i ogromny szacunek — dodał dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej Komisji Nadzoru Finansowego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: finanse

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!