Twitter i Facebook. Rosja odcina mieszkańców od social mediów. Niepewny los TikToka

To, że Facebook i Twitter zostały zbanowane przez Rosję, nie wpłynie znacząco na to, czego dowiedzą się bądź nie dowiedzą jej mieszkańcy. W głównej mierze to Zachód został odcięty od kontaktu z Rosjanami. Ci chętniej korzystają z innych social mediów, takich jak chociażby YouTube czy TikTok. Los w Rosji tego drugiego też jest niepewny.

Twitter i Facebook. Rosja odcina mieszkańców od social mediów. Niepewny los TikToka
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 5 marca 2022

Social media popularne w Rosji

O tym jak możemy dotrzeć do Rosjan, by ich uświadamiać, co dzieje się za ich zachodnią granicą, na swoim profilu na Facebooku pisał między innymi Adrian Gamoń, ekspert i szkoleniowiec z social media. Przygotował zestawienie, z jakich social mediów korzystają Rosjanie. Wiedza ta potrzebna jest szczególnie tym którzy nie wiedzą, jak dotrzeć do Rosjan, by na przykład wesprzeć ich w protestach przeciw morderczym działaniom Putina i wspierającym go polityków i oligarchów. To istotne również dlatego, że pomoże walczyć z dezinformacją i cenzurą.

Rosyjski szpieg na Podkarpaciu. Zbierał informacje dla wywiadu PutinaRosyjski szpieg na Podkarpaciu. Zbierał informacje dla wywiadu PutinaMonika Świetlińska

Jak zaznacza Adrian Gamoń, w Rosji mieszka 145.9 mln osób, aż 106 mln Rosjan korzysta z YouTuba i tyle też w ogóle z social mediów.

Rosja ma też swoją, łudząco podobną do Facebooka kontrolowaną platformę vk.com, z której korzysta 72 mln Rosjan. 63 mln Rosjan korzysta z Instagrama (podobno już blokowany), 55 mln — korzysta z TikToka i 7.2 mln — z LinkedIna (nieoficjalnie, oficjalnie zablokowany od 2018 roku).

Blokady na social media

Roskomnadzor, czyli Federalna Służba Nadzoru nad Komunikacją, Technologią Informacyjną i Środkami Masowego Przekazu, ogłosił 4 marca o godzinie 21, że wprowadził środki odwetowe podjęte w celu ograniczenia dostępu do rosyjskich mediów.

"4 marca 2022 r. podjęto decyzję o zablokowaniu dostępu do sieci Facebook (należącej do Meta Platforms, Inc.) w Federacji Rosyjskiej.

Węgiel z Rosji nadal transportowany do Polski. Przejścia Polska-Rosja otwarteWęgiel z Rosji nadal transportowany do Polski. Przejścia Polska-Rosja otwarteMonika Świetlińska

Od października 2020 r. zarejestrowano 26 przypadków dyskryminacji rosyjskich mediów i zasobów informacyjnych przez Facebooka. W ostatnich dniach portal społecznościowy ograniczył dostęp do kont: kanału telewizyjnego Zvezda, agencji informacyjnej RIA Novosti, Sputnika, Russia Today, zasobów informacyjnych Lenta.ru i Gazeta.ru

Powyższe ograniczenia zabrania ustawa federalna nr 272-FZ „O środkach wpływania na osoby uczestniczące w łamaniu podstawowych praw i wolności człowieka, praw i wolności obywateli Federacji Rosyjskiej”, przyjęta m.in. w celu zapobiegania naruszeniom kluczowych zasad swobodnego przepływu informacji i nieskrępowanego dostępu rosyjskich użytkowników do rosyjskich mediów na zagranicznych platformach internetowych."

O blokadzie piszą światowe media:

W mediach społecznościowych zaczęły pojawiać się informacje dotyczące jeńców i rosyjskich ofiar. Dlatego tgo samego dnia Roskomnadzor ostrzegł obywateli przed udostępnieniem lub rozpowszechnianiem danych osobowych w Internecie.

"Roskomnadzor wykrywa zasoby internetowe, w tym boty telegramowe, które proponują uzyskanie informacji o żołnierzach Sił Zbrojnych Rosji, którzy rzekomo znajdują się na listach więźniów lub zginęli podczas operacji specjalnej na Ukrainie." I czytamy dalej: "W celu wprowadzenia użytkowników w błąd, w niektórych przypadkach te strony internetowe i boty tworzone są pod nazwą popularnych serwisów, którym ufają internauci. Twórcy takich zasobów z reguły mają na celu zbieranie wiarygodnych danych o personelu wojskowym i członkach ich rodzin, cynicznie grając na uczuciach rodziców i innych bliskich osób. Zebrane przez atakujących informacje o żołnierzach i członkach ich rodzin mogą zostać wykorzystane do nielegalnych działań."

Czy Polsce grozi wojna? Czy Polska zostanie zaatakowana?Czy Polsce grozi wojna? Czy Polska zostanie zaatakowana?Monika Świetlińska

Roskomnadzor zakazał Rosjanom udostępniania lub rozpowszechniania w mediach społecznościowych informacji o swoich krewnych i przyjaciołach, którzy służą w wojsku. Do Telegrama wysłał żądania usunięcia zidentyfikowanych zasobów internetowych. Zaznaczył, że już zebrane informacje zostały wysłane do organów śledczych w celu postawienia sprawców przed wymiarem sprawiedliwości. 

Co z TikTokiem?

Jak przekazał Adrian Gamoń, z TikToka korzysta w Rosji 55 mln osób. Zatem chcąc skontaktować się z Rosjanami, by pokazać im, "operację specjalną na Ukrainie" można (jeszcze) skorzystać właśnie z tej platformy. Jednak i ona może podzielić los Facebooka i Twittera. 4 marca Roskomnadzor na vk.com poinformował, że domaga się wyjaśnienia przyczyny usunięcia wiadomości opublikowanych na koncie RIA Novosti.

Czytamy: "4 marca Roskomnadzor wysłał pismo do administracji portalu społecznościowego TikTok z żądaniem wyjaśnienia powodów usunięcia wiadomości opublikowanych na oficjalnym koncie rosyjskiej agencji informacyjnej RIA Novosti. Roskomnadzor zauważa, że ​​takie działania administracji sieci społecznościowej TikTok naruszają kluczowe zasady swobodnej dystrybucji informacji i nieskrępowanego dostępu do nich. Od maja 2021 roku Roskomnadzor odnotował 7 przypadków dyskryminacji oficjalnych kont rosyjskich mediów i osób publicznych na platformie TikTok." Wymowa jest niemal identyczna jak w przypadku Facebooka. 

Izolacja cyfrowa

Rosja Putina już od lat budowała niezależność od międzynarodowych platform social media. Dwa lata po powstaniu Facebooka w Rosji pojawił się łudząco podobny portal VKontakte. I to tam najważniejsze organy w państwie obecnie informują o swoich decyzjach, m.in. wspomniany już Roskomnadzor.

Krzysztof Szczepanik: Czy sankcje gospodarcze wystarczą? Jak walczyć z Putinem?Krzysztof Szczepanik: Czy sankcje gospodarcze wystarczą? Jak walczyć z Putinem?Krzysztof Szczepanik

- W miarę eskalacji konfliktu wydaje się, że rosyjskie władze chcą prowadzić twardą politykę wobec zagranicznych cyfrowych gigantów. Ban na Twitterze i Facebooku mógł być tylko początkiem strategii stopniowych cięć, zapoczątkowanej kilka lat temu. Rzeczywiście, w 2021 r. kraj już zagroził zakazem Twittera, Facebooka i YouTube, powołując się na brak przestrzegania krajowych przepisów dotyczących dezinformacji — czytamy w artykule Wiktorii Beurnez z francuskiej Telewizji BFM.

Dodała, że Rosja przez wiele lat przygotowywała swój "suwerenny internet", który dawałby jej silną autonomię na poziomie międzynarodowym. Cel tego projektu: umożliwienie działania sieci w Rosji niezależnie od serwerów zagranicznych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!