Twitter i Facebook. Rosja odcina mieszkańców od social mediów. Niepewny los TikToka
To, że Facebook i Twitter zostały zbanowane przez Rosję, nie wpłynie znacząco na to, czego dowiedzą się bądź nie dowiedzą jej mieszkańcy. W głównej mierze to Zachód został odcięty od kontaktu z Rosjanami. Ci chętniej korzystają z innych social mediów, takich jak chociażby YouTube czy TikTok. Los w Rosji tego drugiego też jest niepewny.
- Monika Świetlińska
- /
- 5 marca 2022
Social media popularne w Rosji
O tym jak możemy dotrzeć do Rosjan, by ich uświadamiać, co dzieje się za ich zachodnią granicą, na swoim profilu na Facebooku pisał między innymi Adrian Gamoń, ekspert i szkoleniowiec z social media. Przygotował zestawienie, z jakich social mediów korzystają Rosjanie. Wiedza ta potrzebna jest szczególnie tym którzy nie wiedzą, jak dotrzeć do Rosjan, by na przykład wesprzeć ich w protestach przeciw morderczym działaniom Putina i wspierającym go polityków i oligarchów. To istotne również dlatego, że pomoże walczyć z dezinformacją i cenzurą.
Rosyjski szpieg na Podkarpaciu. Zbierał informacje dla wywiadu PutinaMonika Świetlińska
Jak zaznacza Adrian Gamoń, w Rosji mieszka 145.9 mln osób, aż 106 mln Rosjan korzysta z YouTuba i tyle też w ogóle z social mediów.
Rosja ma też swoją, łudząco podobną do Facebooka kontrolowaną platformę vk.com, z której korzysta 72 mln Rosjan. 63 mln Rosjan korzysta z Instagrama (podobno już blokowany), 55 mln — korzysta z TikToka i 7.2 mln — z LinkedIna (nieoficjalnie, oficjalnie zablokowany od 2018 roku).
Blokady na social media
Roskomnadzor, czyli Federalna Służba Nadzoru nad Komunikacją, Technologią Informacyjną i Środkami Masowego Przekazu, ogłosił 4 marca o godzinie 21, że wprowadził środki odwetowe podjęte w celu ograniczenia dostępu do rosyjskich mediów.
"4 marca 2022 r. podjęto decyzję o zablokowaniu dostępu do sieci Facebook (należącej do Meta Platforms, Inc.) w Federacji Rosyjskiej.
Węgiel z Rosji nadal transportowany do Polski. Przejścia Polska-Rosja otwarteMonika Świetlińska
Od października 2020 r. zarejestrowano 26 przypadków dyskryminacji rosyjskich mediów i zasobów informacyjnych przez Facebooka. W ostatnich dniach portal społecznościowy ograniczył dostęp do kont: kanału telewizyjnego Zvezda, agencji informacyjnej RIA Novosti, Sputnika, Russia Today, zasobów informacyjnych Lenta.ru i Gazeta.ru
Powyższe ograniczenia zabrania ustawa federalna nr 272-FZ „O środkach wpływania na osoby uczestniczące w łamaniu podstawowych praw i wolności człowieka, praw i wolności obywateli Federacji Rosyjskiej”, przyjęta m.in. w celu zapobiegania naruszeniom kluczowych zasad swobodnego przepływu informacji i nieskrępowanego dostępu rosyjskich użytkowników do rosyjskich mediów na zagranicznych platformach internetowych."
O blokadzie piszą światowe media:
W mediach społecznościowych zaczęły pojawiać się informacje dotyczące jeńców i rosyjskich ofiar. Dlatego tgo samego dnia Roskomnadzor ostrzegł obywateli przed udostępnieniem lub rozpowszechnianiem danych osobowych w Internecie.
"Roskomnadzor wykrywa zasoby internetowe, w tym boty telegramowe, które proponują uzyskanie informacji o żołnierzach Sił Zbrojnych Rosji, którzy rzekomo znajdują się na listach więźniów lub zginęli podczas operacji specjalnej na Ukrainie." I czytamy dalej: "W celu wprowadzenia użytkowników w błąd, w niektórych przypadkach te strony internetowe i boty tworzone są pod nazwą popularnych serwisów, którym ufają internauci. Twórcy takich zasobów z reguły mają na celu zbieranie wiarygodnych danych o personelu wojskowym i członkach ich rodzin, cynicznie grając na uczuciach rodziców i innych bliskich osób. Zebrane przez atakujących informacje o żołnierzach i członkach ich rodzin mogą zostać wykorzystane do nielegalnych działań."
Czy Polsce grozi wojna? Czy Polska zostanie zaatakowana?Monika Świetlińska
Roskomnadzor zakazał Rosjanom udostępniania lub rozpowszechniania w mediach społecznościowych informacji o swoich krewnych i przyjaciołach, którzy służą w wojsku. Do Telegrama wysłał żądania usunięcia zidentyfikowanych zasobów internetowych. Zaznaczył, że już zebrane informacje zostały wysłane do organów śledczych w celu postawienia sprawców przed wymiarem sprawiedliwości.
Co z TikTokiem?
Jak przekazał Adrian Gamoń, z TikToka korzysta w Rosji 55 mln osób. Zatem chcąc skontaktować się z Rosjanami, by pokazać im, "operację specjalną na Ukrainie" można (jeszcze) skorzystać właśnie z tej platformy. Jednak i ona może podzielić los Facebooka i Twittera. 4 marca Roskomnadzor na vk.com poinformował, że domaga się wyjaśnienia przyczyny usunięcia wiadomości opublikowanych na koncie RIA Novosti.
Czytamy: "4 marca Roskomnadzor wysłał pismo do administracji portalu społecznościowego TikTok z żądaniem wyjaśnienia powodów usunięcia wiadomości opublikowanych na oficjalnym koncie rosyjskiej agencji informacyjnej RIA Novosti. Roskomnadzor zauważa, że takie działania administracji sieci społecznościowej TikTok naruszają kluczowe zasady swobodnej dystrybucji informacji i nieskrępowanego dostępu do nich. Od maja 2021 roku Roskomnadzor odnotował 7 przypadków dyskryminacji oficjalnych kont rosyjskich mediów i osób publicznych na platformie TikTok." Wymowa jest niemal identyczna jak w przypadku Facebooka.
Izolacja cyfrowa
Rosja Putina już od lat budowała niezależność od międzynarodowych platform social media. Dwa lata po powstaniu Facebooka w Rosji pojawił się łudząco podobny portal VKontakte. I to tam najważniejsze organy w państwie obecnie informują o swoich decyzjach, m.in. wspomniany już Roskomnadzor.
Krzysztof Szczepanik: Czy sankcje gospodarcze wystarczą? Jak walczyć z Putinem?Krzysztof Szczepanik
- W miarę eskalacji konfliktu wydaje się, że rosyjskie władze chcą prowadzić twardą politykę wobec zagranicznych cyfrowych gigantów. Ban na Twitterze i Facebooku mógł być tylko początkiem strategii stopniowych cięć, zapoczątkowanej kilka lat temu. Rzeczywiście, w 2021 r. kraj już zagroził zakazem Twittera, Facebooka i YouTube, powołując się na brak przestrzegania krajowych przepisów dotyczących dezinformacji — czytamy w artykule Wiktorii Beurnez z francuskiej Telewizji BFM.
Dodała, że Rosja przez wiele lat przygotowywała swój "suwerenny internet", który dawałby jej silną autonomię na poziomie międzynarodowym. Cel tego projektu: umożliwienie działania sieci w Rosji niezależnie od serwerów zagranicznych.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.