Polska nie zostawi Ukrainy. Co z myśliwcami?

 - Polska Ukrainy nie zostawi i Polska będzie próbowała zrobić wszystko, żeby zbrodnie na Ukrainie powstrzymać — powiedział szef prezydenckiego BPM Jakub Kumoch.

Polska nie zostawi Ukrainy. Co z myśliwcami?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 10 marca 2022

Co z myśliwcami dla Ukrainy?

Jakub Kumoch pytany był o kwestię dostarczenia Ukrainie myśliwców MiG–29. – Polska, mówiąc bardzo otwarcie, nie pozwoliła z siebie zrobić winnego tragedii Ukraińców – ocenił szef Biura Polityki Międzynarodowej, dodając: — Znamy z historii takie momenty, kiedy ktoś czegoś nie zrobił gdzieś daleko, albo z jakich przyczyn nie mógł zrobić, a potem rachunki wystawiane są tym, którzy byli na miejscu.

Na jakie zwolnienia podatkowe mogą liczyć uchodźcy?Na jakie zwolnienia podatkowe mogą liczyć uchodźcy?Michał Górecki

Minister ocenił też wypowiedzi polityków zachodnich, którzy mówili o tym, że Polska powinna sama dostarczyć myśliwce MiG–29 jako „niefortunne”. - Trzeba każdemu po kolei wyjaśnić, że to nie Polska blokuje, że Polska jest gotowa konstruktywnie rozwiązać tę sprawę i że zdaje sobie sprawę, że na Ukrainie trwają zbrodnie wojenne – podkreślił.

Na nich bomba atomowa nie spadnie

– Obrońcom Ukrainy trzeba pomóc. Teraz pytanie brzmi: w jaki sposób im pomóc, aby przekonać część zachodnich partnerów, że na nich nie spadnie bomba atomowa, bo rozumiem, że to jest główna obawa wielu naszych zachodnich partnerów, nie mówię tylko o Stanach Zjednoczonych, mówię tutaj o partnerach europejskich – powiedział Jakub Kumoch.

W Rosji: Sankcje działają, obywatele podirytowani, Facebook zamknięty, pierwsze aresztowaniaW Rosji: Sankcje działają, obywatele podirytowani, Facebook zamknięty, pierwsze aresztowaniaKrzysztof Szczepanik

– Bardzo liczne rzeczy są na stole i będą na stole, ponieważ Polska Ukrainy nie zostawi i Polska będzie próbowała zrobić wszystko, żeby zbrodnie na Ukrainie powstrzymać – zapewniał.

Solidny sojusznik NATO

– Polska jest odpowiedzialnym partnerem i odpowiedzialnym sojusznikiem NATO i uważa, że wszelkie działania, które mogłyby doprowadzić do starcia z Rosją całego sojuszu, bo artykuł 5 byłby automatyczny, wymagają konsultacji z sojusznikami – mówił Jakub Kumoch.

Rosyjski szpieg na Podkarpaciu. Zbierał informacje dla wywiadu PutinaRosyjski szpieg na Podkarpaciu. Zbierał informacje dla wywiadu PutinaMonika Świetlińska

Pytany, czy jest szansa na to, że samoloty MiG–29 znajdą się na Ukrainie, szef BPM odpowiedział: – Jestem głęboko przekonany, że taka szansa jest. Gdyby tej szansy nie było, to w ogóle nie byłoby tej dyskusji.

Rosjanie nie zatrzymają się na Ukrainie, jeśli ta przegra

– Widzimy na Zachodzie, a mówię tu nie o Amerykanach, tylko o partnerach europejskich, głęboką chęć powstrzymania się od tego konfliktu. My na ten luksus pozwolić sobie nie możemy, bo ten konflikt – on u nas jest. On przychodzi do nas najpierw z dziećmi i kobietami z Ukrainy, a jutro, jakby się coś złego stało z Ukrainą, to Rosjanie się nie zatrzymają na Ukrainie – mówił.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!