Potężny mur oddziela Polskę od Białorusi [FILM]

Trwa budowa wielkiej zapory oddzielającej Polskę od Białorusi. — Po zakończeniu inwestycji budowlanej powstanie tu cały system perymetryczny. Zapora będzie wyposażona w czujniki ruchu, kamery, termowizję i inne elementy, które sprawią, że polskie służby będą mogły skutecznie chronić granicę — powiedział wiceminister MSWiA, Maciej Wąsik.

Potężny mur oddziela Polskę od Białorusi [FILM]
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 15 marca 2022

Zatrzymać nielegalne przekraczanie granicy

Początkowo zapora miała chronić naszych granic przed napływem emigrantów sprowadzanych przez Białoruś do Polski. - Stawiamy skuteczną zaporę wraz z całym systemem. Atak na wschodnią część Europy, planowany przez Kreml, jest także atakiem na wschodnią flankę NATO - zauważył premier Morawiecki.

Polska odizoluje się od Białorusi wielką zaporąPolska odizoluje się od Białorusi wielką zaporąMonika Świetlińska

- Niektórzy nie uważali, że ten atak na granicę jest czymś nadzwyczajnym. Sądzono, że wystarczy przepuścić tych migrantów. Dzisiaj mielibyśmy setki tysięcy migrantów sprowadzonych z Bliskiego Wschodu, bo granica mogłaby być przekraczana w dowolny sposób - mówił w lutym premier.

Jeszcze wówczas nikt nie przypuszczał, że kilka dni później wybuchnie wojna w Ukrainie, co spowoduje kolejny napływ uchodźców. Na 15 marca jest ich już niemal 3 mln.

Granica z Białorusią — nieco zapomniana

Ostatni kwartał ubiegłego roku minął pod znakiem prób napływu osób różnych narodowości, wszystko starannie przygotowane przez białoruskie władze. To wtedy zapadła decyzja o budowie zapory granicznej, takiej jaką mają Stany Zjednoczone Ameryki, Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Słowenia czy Węgry. 

Granica polsko-białoruska. Ruszyła budowa bariery [FILM]Granica polsko-białoruska. Ruszyła budowa bariery [FILM]Martyna Kowalska

Choć teraz bardziej strzeżona jest granica polsko-ukraińska, to tereny wzdłuż granicy z Białorusią również podlegają ochronie, a mur mający za zadanie powstrzymać napływ uchodźców nadal powstaje. Są plany, że budowa zakończy się w pierwszej połowie tego roku — czyli już niebawem powinniśmy zobaczyć efekt końcowy.

Prace trwają

Kilka dni temu wiceszef MSWiA, Maciej Wąsik, nagrał film z placu budowy z krótkim komentarzem: „Tymczasem na granicy z Białorusią”. Wiceminister w komentarzach zaznaczył, że każda próba podkopu natychmiast zakończy się interwencją polskich służb, bo perymetria zapewnia precyzyjny sygnał i obecność Straży Granicznej w ciągu kilku minut. Ponadto na szczycie 5-metrowego muru dodatkowo pojawi się półmetrowa koncertina. 

Zapora będzie wyposażona też w czujniki ruchu, kamery, termowizję i inne elementy, które sprawią, że polskie służby będą mogły skutecznie chronić granicę. 

Jaki koszt zapory granicznej?

Inwestycja wyniesie, według planu, 1 mld 615 mln zł, z czego 1 mld 500 mln zł przeznaczony jest na budowę fizycznej bariery, a 115 mln zł na urządzenia techniczne. Warto dodać, że podczas budowy muru nie jest stosowane Prawo zamówień publicznych, a kontrolę zamówień sprawuje Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!