Darmowe OC graniczne dla kierowców z Ukrainy – ważne 30 dni

Darmowe ubezpieczenie OC dla samochodów na ukraińskich rejestracjach wprowadziło kilka polskich towarzystw. Ubezpieczenie OC graniczne ważne jest przez 30 dni i jest potrzebne tylko wtedy, kiedy kierowca nie zabrał ze sobą tzw. „Zielonej Karty”.

Darmowe OC graniczne dla kierowców z Ukrainy – ważne 30 dni
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 8 marca 2022

Pojazdy z Ukrainy muszą posiadać Zieloną Kartę?

Zgodnie z prawem każdy samochód poruszający się po polskich drogach musi posiadać ważne ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej). W praktyce, może być to polisa ukraińskiego towarzystwa. W przypadku pojazdów zarejestrowanych na terenie Ukrainy wymagane jest potwierdzenie w formie tzw. Zielonej Karty – informuje Polska Izba Ubezpieczeń.

Ukraińskie prawo jazdy w Polsce – czy jest ważne?Ukraińskie prawo jazdy w Polsce – czy jest ważne?Martyna Kowalska

Czym jest ubezpieczenie OC graniczne?

Można sobie jednak wyobrazić sytuację, że uciekając z domu kierowca nie zabrał ze sobą Zielonej Karty, nie otrzymał jej w trakcie zawierania umowy ubezpieczeniowej lub po prostu o nią nie wnioskował.

W przypadku braku Zielonej Karty kierowca po przekroczeniu granicy Rzeczypospolitej Polskiej musi zawrzeć umowę tzw. ubezpieczenia granicznego odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Co do zasady tego typu polisa ważna jest 30 dni.

Ile kosztuje OC graniczne?

Jak informuje Polska Izba Ubezpieczeń (PIU) w obecnej sytuacji kilka towarzystw zdecydowało się na udzielanie bezpłatnej ochrony ubezpieczeniowej w ramach trzydziestodniowego OC granicznego dla uchodźców poruszających się pojazdem z ukraińską rejestracją. Takie rozwiązanie oferują obecnie Allianz, Ergo Hestia, PZU oraz Warta. 

Ubezpieczenie można otrzymać poprzez agentów pracujących w okolicy przejść granicznych lub zdalnie za pośrednictwem infolinii ubezpieczyciela. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!