Relokacja uchodźców koleją? Będą dodatkowe pociągi

Koleje z trzech krajów – Polski, Niemiec oraz Czech prowadzą współpracę w zakresie przewozu uchodźców, którzy uciekli z Ukrainy przed toczącą się tam wojną. Będą dodatkowe pociągi m.in. do takich miast jak Berlin, Monachium, Hanower oraz Frankfurt. 

Relokacja uchodźców koleją? Będą dodatkowe pociągi
  • Michał Górecki
  • /
  • 11 marca 2022

Kolejowa mapa migracji uchodźców z Ukrainy

Wiadomo już, że z bezpłatnych przejazdów oferowanych obywatelom Ukrainy skorzystało dotąd prawie 390 tysięcy osób. Co ciekawe, tylko z pięciu stacji położonych najbliżej wschodniej granicy tj. Chełm, Hrubieszów, Dorohusk, Przemyśl, Krościenko, odprawiono już prawie 200 tysięcy pasażerów zmierzających w różnych kierunkach. Najczęściej stacje docelowe zlokalizowane są w Warszawie, Krakowie, Katowicach oraz Wrocławiu. Od momentu rozpoczęcia agresji Rosji na Ukrainę do 10.03.2022 ze stacji blisko granicy z Ukrainą odjechało łącznie 456 pociągów. 

Dodatkowe składy do Niemiec i Czech

Jak się okazuje, część uchodźców szuka schronienia także u naszych sąsiadów, którzy nie graniczą bezpośrednio z Ukrainą. Z obserwacji wynika, że rośnie zainteresowanie korzystaniem z pociągów, które podążają do różnych miast w Niemczech, a także do Pragi oraz Wiednia. W ramach współpracy z kolejami z Niemiec i Czech będą uruchamianie dodatkowe specjalne składy. 

Niedawno w Dzienniku Prawnym pisaliśmy o pociągach PKP IC do Niemiec, z których nieodpłatnie mogą skorzystać obywatele Ukrainy.

Bezpłatny przejazd z Polski do NiemiecBezpłatny przejazd z Polski do NiemiecMichał Górecki

Bezpłatne przejazdy pociągami dla obywateli Ukrainy

PKP Intercity przypomina, że każdy obywatel Ukrainy, po przekroczeniu granicy RP może bezpłatnie podróżować drugą klasą pociągów kategorii ekonomicznych. Mówimy tutaj o połączeniach oznaczonych skrótami TLK oraz IC. Jedynym obowiązkiem, jaki posiada taka osoba, jest posiadanie dokumentu, który potwierdza obywatelstwo Ukrainy. Aby skorzystać z takiej możliwości, koniecznie należy pobrać w kasie lub u załogi pociągu bezpłatną miejscówkę. Żadne inne formalności nie są wymagane. Bezpłatne połączenia oferują także regionalni przewoźnicy

Lista krajów z bezpłatnymi przejazdami pociągiem dla Ukraińców

Oprócz Polski i Niemiec, podobne rozwiązanie adresowane do osób uciekających przez agresją Rosji zastosowano także u przewoźników w takich krajach jak Czechy, Słowacja, Austria oraz Węgry. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!