Hurtownie farmaceutyczne żerowały na klientach aptek?

10 hurtowni farmaceutycznych i dostawcy oprogramowania usłyszało zarzuty antykonkurencyjnej wymiany informacji m.in. o stosowanych cennikach, udzielanych rabatach, marżach. Narzędziem do pozyskiwania przez hurtownie takich danych o konkurentach może być zamontowane w aptekach oprogramowanie dostarczone przez specjalistyczne firmy, które również otrzymały zarzuty.

Hurtownie farmaceutyczne żerowały na klientach aptek?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 13 marca 2022

Wymiana informacji  = wyższe ceny dla kupujących leki

- Dowody uzyskane podczas przeszukań w siedzibach spółek wskazują, że mogło dojść do porozumienia polegającego na wymianie informacji między przedsiębiorcami. Hurtownie miały zapewniony dostęp do strategicznych danych konkurentów. Pozyskiwane informacje mogły zmniejszać ich niepewność co do posunięć innych uczestników rynku, pozwalać się do nich dopasować, zapobiegać wojnom cenowym czy stanowić wsparcie przy negocjacjach z producentami leków. Wszystko to mogło ograniczać konkurencję i w efekcie prowadzić do wyższych cen na aptecznych półkach dla konsumentów – mówi Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Których spółek dotyczy sprawa?

Zarzuty dotyczą spółek:

  1. Farmacol ITB,
  2. Farmacol,
  3. Farmacol Serwis,
  4. Farmacol-Logistyka,
  5. Farmateka,
  6. Kamsoft,
  7. Neuca,
  8. Polska Grupa Farmaceutyczna,
  9. SoftForYou,
  10. Świat Zdrowia.

Jakie kary?

Podejrzewane przez Urząd praktyki mogą naruszać zarówno przepisy krajowe, jak i unijne. Jeśli zarzuty się potwierdzą, przedsiębiorcom grożą kary do 10 proc. rocznego obrotu.

Możesz pomóc

- Jeżeli wiesz o potencjalnych naruszeniach na rynku farmaceutycznym lub masz informacje dotyczące tej lub podobnej sprawy — skontaktuj się z UOKiK. Urząd prowadzi program pozyskiwania informacji od anonimowych sygnalistów. Wejdź na konkurencja.uokik.gov.pl/sygnalista/ i skorzystaj z prostego formularza. Zastosowany system gwarantuje całkowitą anonimowość, także wobec Urzędu - przekazuje  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!