Co to jest Baltic Pipe? Kiedy powstanie?

Gazociąg Bałtycki (ang. Baltic Pipe) to inwestycja, która może sprawić, że Polska w pełni uniezależni się od gazu przesyłanego z Rosji. W rzeczywistości jest to cały system gazociągów, który łączy Norwegię, Danię oraz Polskę. Ma być gotowy jesienią 2022 roku. 

Co to jest Baltic Pipe? Kiedy powstanie?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 14 marca 2022

Baltic Pipe – sposób na niezależność energetyczną?

Projekt Baltic Pipe, nazywany rzadziej polskojęzyczną nazwą „Gazociągu Bałtyckiego” jest systemem, którego docelowa przepustowość ma sięgać 10 mld metrów sześciennych każdego roku. Takie wartości mają być osiągnięte w 2023 roku. Wcześniej, w momencie otwarcia 1 października 2022 roku przepustowość gazociągu będzie zawierała się w przedziale od 2 do 3 mld metrów sześciennych. 

W Rosji: Sankcje działają, obywatele podirytowani, Facebook zamknięty, pierwsze aresztowaniaW Rosji: Sankcje działają, obywatele podirytowani, Facebook zamknięty, pierwsze aresztowaniaKrzysztof Szczepanik


Baltic Pipe – skąd gaz? 

Gazociąg ma przesyłać gaz ziemny ze złóż u wybrzeża Norwegii. Warto nadmienić, że 19 koncesji w tamtym rejonie jest w posiadaniu polskiego, państwowego giganta PGNiG. W ocenie rządu, możliwości tej infrastruktury pozwolą nie tylko na zapewnienie bezpiecznych dostaw błękitnego paliwa, ale także zmianę głównego kierunku importu gazu do Polski. Projekt przewiduje także możliwości reeksportu. 

Elementy projektu Baltic Pipe

Jak informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, inwestycja zaczyna się na Morzu Północnym gdzie połączona zostanie z gazociągiem Europipe 2.

Poza samym gazociągiem poprowadzonym po dnie mórz Północnego oraz Bałtyckiego istotne są także inne elementy tego projektu, takie jak tłocznie gazu m.in. na terenie Danii, oraz rozbudowa duńskiego oraz polskiego systemu przesyłowego. „Bałtycka” część projektu rozpoczyna się w okolicach miejscowości Faxe w Danii i prowadzi do Niechorza-Pogorzelicy w Polsce (gmina Rewal). 

Tłocznia gazu w Goleniowie

Obecnie rozbudowywana jest m.in. tłocznia gazu w Goleniowie (Zachodniopomorski). Prace polegają na inwestycji wokół węzła przesyłowego oraz budowie niezbędnych połączeń z istniejącą już infrastrukturą służącą do przesyłu gazu. Ma ona odpowiadać za transport do klientów zwiększonych ilości paliwa zarówno z Baltic Pipe jak również istniejącego już Terminalu LNG w Świnoujściu. Również ta część inwestycji ma się zakończyć jeszcze w 2022 roku. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!