TIR-y na polsko-białoruskiej granicy drobiazgowo kontrolowane

Decyzja o całkowitym zamknięciu granicy dla TIR-ów z Białorusi i Rosji musi być podjęta na szerszym, europejskim szczeblu – tłumaczą władze Polski. Niemniej jak przyznaje premier Mateusz Morawiecki, każdy transport kołowy jest drobiazgowo kontrolowany przez Straż Graniczną. 

TIR-y na polsko-białoruskiej granicy drobiazgowo kontrolowane
  • Michał Górecki
  • /
  • 15 marca 2022

TIR-y ze wschodu do drobiazgowej kontroli

Z wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego wynika, że nasz kraj prowadzi dodatkowe działania, których celem są ograniczenia w handlu z Białorusią. 

Szef rządu zapewnia, że każda ciężarówka na polsko-białoruskiej granicy jest drobiazgowo kontrolowana. Służby sprawdzają „czynie przewożone są tam materiały nie tylko wojskowe, ale też o charakterze tak zwanym dual-use, czyli podwójnego użytku. Czy nie ma tam jakiegokolwiek przemytu, który mógłby posłużyć Putinowi do jego zbrodniczych zamiarów” –poinformował Morawiecki.

Potrzebni strażnicy graniczni na Podkarpaciu [FILMY]Potrzebni strażnicy graniczni na Podkarpaciu [FILMY]Monika Świetlińska

Dual-use items

Dual-use items to wszelki sprzęt, który oficjalnie może być przewożony do wykorzystania cywilnego, ale może mieć także zastosowanie militarne. Straż Graniczna jest wyczulona na tego typu produkty. Ograniczenie ich przewozu to skuteczna bariera dla zasilania armii rosyjskiej w jakiekolwiek produkty lub surowce, które mogłyby mieć zastosowanie na polu walki.

O tym jak ważne jest to zagadnienie wspomniał w trakcie spotkania Trójkąta Lubelskiego premier Ukrainy Denis Szmyhal. „Chcemy, aby towary podwójnego zastosowania, które mogą być użyte do wyprodukowania broni chemicznej bądź broni precyzyjnej, nie były dostarczane do Rosji. Aby powstrzymać łańcuchy dostaw” – zaznaczył. 

Ukraiński premier podziękował Polsce za szybką reakcję na tej płaszczyźnie. Ukraina przekaże listę towarów dual-use oraz ich wytwórców, tak by jeszcze bardziej uszczelnić granice.

Czy możliwe jest zamknięcie granic?

W opinii Mateusza Morawieckiego, Polska jest gotowa w dalszym ciągu powstrzymywać takie działania. Szef rządu poinformował, że czeka na reakcję Komisji Europejskiej w tej sprawie. Zapewnił, że technicznie i politycznie Polska jest na to gotowa. 

Trzeba pamiętać, że zamknięcie wyłącznie polskiej granicy, niczego na dłuższą metę nie zmienia. Podobny transport mógłby się odbywać np. przez terytorium Litwy lub Łotwy. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!