ZNP: Konieczne zwiększenie subwencji oświatowej na rok 2022

Związek Nauczycielstwa Polskiego apeluje o zwiększenie subwencji oświatowej na rok 2022. W opinii nauczycieli jest to konieczne m.in. po to, by sprostać wyzwaniu, jakie wiąże się z napływem uchodźców z Ukrainy. 

ZNP: Konieczne zwiększenie subwencji oświatowej na rok 2022
  • Michał Górecki
  • /
  • 17 marca 2022

Pieniądze na oświatę 2022

W opinii ZNP „W polskiej szkole nie brakuje solidarności! Brakuje pieniędzy, nauczycieli i dobrych rozwiązań prawnych” – czytamy w apelu zamieszczony, na stronach związku. ZNP zwraca uwagę na fakt, że pomoc uchodźcom, którzy uciekają przed wojną na Ukrainie to najważniejsze zadanie nie tylko dla władz, ale także społeczeństwa. ZNP zwraca uwagę, że pracownicy oświaty od pierwszych godzin ataku włączyli się w pomoc dla uchodźców na wiele sposobów. 

ZNP zwraca uwagę, że oświata w obliczu nowych wyzwań potrzebuje pieniędzy. Mamy więcej uczniów, więcej zadań, a tyle samo pieniędzy na zorganizowanie edukacji i taką samą liczbę nauczycieli”. Przypomina przy tym widoczne w wielu miejscach problemy kadrowe. 

Jak przygotować szkołę na uczniów z Ukrainy?Jak przygotować szkołę na uczniów z Ukrainy?Anna Malinowska

Wzrost wynagrodzeń dla nauczycieli

Związek postuluje wzrost wynagrodzeń nauczycieli. Między innymi po to, by zachęcić nowe osoby, by wiązały swoją zawodową przyszłość z oświatą. Innym celem jest zapobieganie kolejnym odejściom nauczycieli. Problem ten dotyczy zarówno szkół, jak i przedszkoli. 

Prawo a edukacja dzieci z Ukrainy

To, co szczególnie istotne w kontekście trwającej wojny za naszą wschodnią granicą to pilne uporządkowanie kwestii prawnych związanych z edukacją dzieci, które uciekły przed wojną na Ukrainie. 

Związek proponuje m.in. zmianę zasad oceniania oraz klasyfikowania uczniów niebędących obywatelami polskimi. Ma to się odbyć przez prawne wyłączenie uczniów z Ukrainy z obowiązujących ogólnych zasad oceniania i klasyfikowania w polskich szkołach. Takie rozwiązanie w ocenie ZNP powinno obowiązywać przynajmniej do końca bieżącego roku szkolnego. 

Kadry w oświacie, a edukacja uchodźców

ZNP apeluje także o umożliwienie nauczycielom z Ukrainy, pracy na stanowiskach nauczyciela lub pomocy nauczyciela. Konieczne jest także przygotowanie adekwatnej do wyzwań liczby nauczycieli języka polskie jako obcego. 

W tej sytuacji trzeba również pomyśleć o przygotowaniu odpowiedniej liczby podręczników, dzięki którym dzieci i młodzież z Ukrainy będą mogły „od zera” uczyć się naszego języka. ZNP uważa, że konieczne jest również umożliwienie powszechnego zatrudniania asystentów, którzy będą wspierali kadry szkół i przedszkoli. 

ZNP spotka się z ministrem edukacji?

Niewykluczone, że dzieci z Ukrainy trzeba będzie wyposażyć w podstawową wyprawkę szkolną oraz zapewnić im odpowiednio przygotowane wsparcie psychologiczno-pedagogiczne. 

W środę, 16 marca, Związek Nauczycielstwa Polskiego zawnioskował do Ministerstwa Edukacji i Nauki o pilne spotkanie, którego głównym punktem będzie omówienie problemów związanych, chociażby z nagłym wzrostem liczby uczniów uczęszczających do placówek oświatowych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!