Problem z wymianą hrywien na złote

Gotówkę z kraju ogarniętego wojną, trudno jest wymienić w kantorze lub banku. Przekonują się o tym uchodźcy z Ukrainy, którzy z oszczędnościami życia nie mogą zrobić nic. Czy można im pomóc?

Problem z wymianą hrywien na złote
  • Anna Malinowska
  • /
  • 18 marca 2022

Ile warta jest dziś hrywna?

Niedługo po wybuchu wojny kurs hrywny zatrzymał się. Za jednego złotego trzeba – teoretycznie – zapłacić 7,24 UAH. Wykresy wykresami, ale życie weryfikuje ten kurs bardzo brutalnie. Hrywna jest warta tyle, za ile ktoś chce ją kupić – jeśli oczywiście w ogóle ma taki zamiar. 

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Skoro setki tysięcy ludzi chcą wymienić hrywny, po drugiej stronie rynku musiałby znaleźć się ktoś, kto chciałby je kupić. Niestety. Trudno z perspektywy kantoru liczyć na to, że ktokolwiek hrywny kupi, a przynajmniej w dużych ilościach. Taki stan rzeczy powoduje, że wielu uchodźców zostaje z banknotami, z którymi de facto nie może zrobić nic. 

Internetowe Konto Pacjenta także po ukraińskuInternetowe Konto Pacjenta także po ukraińskuAnna Malinowska

Kartą da się płacić

Ci, którzy mimo ucieczki pozostawili pieniądze w banku na Ukrainie, mogą teoretycznie dokonywać zakupów kartą z odpowiednim przelicznikiem. Jak długo to potrwa? Trudno ocenić. Wszystko zależy od wytrzymałości ukraińskiego systemu bankowego i samych banków pracujących w skrajnie trudnych warunkach. 

Akcja dla Ukraińców posiadających hrywny

Pewnym pocieszeniem może być informacja, która w czwartek, 17 marca obiegła polskie media. Jest szansa, że w przyszłym tygodniu ruszy wymiana hrywny po godziwym kursie. Akcję ma prowadzić Narodowy Bank Polski wspólnie z PKO BP. Wymiana ma się odbywać po „godziwym kursie”.

W tej sprawie nieznane są jeszcze szczegóły. Wiadomo jednak, że możliwość wymiany hrywien będzie ograniczona jedynie do banknotów o konkretnych nominałach, a także ograniczona ilościowo. Jedna osoba nie będzie bowiem mogła wymienić więcej niż 10 tysięcy hrywien ukraińskich (UAH). 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: finanse

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!