Chcesz wynająć mieszkanie? Przygotuj się na szok!

Chcesz wynająć mieszkanie? Przygotuj się na szok! Są miejsca w Polsce, gdzie powoli zaczyna brakować lokali do najmu – alarmuje serwis Domiporta. To efekt wojny w Ukrainie i potężnej fali uchodźców. Jak zauważają autorzy raportu, ceny najmu w niektórych miejscach w ciągu niecałego miesiąca urosły tyle, co przez cały ubiegły rok!

Chcesz wynająć mieszkanie? Przygotuj się na szok!
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 17 marca 2022

Chcesz wynająć mieszkanie? Poznaj nowe realia

Uchodźców w Polsce jest już więcej niż mieszkańców Warszawy. Większość z nich przebywa u rodziny lub znajomych, którzy do Polski przyjechali wcześniej. Część znalazła tymczasowe schronienie u rodzin, które po prostu chcą pomóc. Sporo miejsc przygotowano również w halach sportowych. 

Jest jednak grupa uchodźców, która jest gotowa już teraz wynająć mieszkanie. Są to osoby, które mają szansę na szybkie odnalezienie się na rynku pracy. To samo dotyczy rodzin, w których ktoś, już wcześniej mieszkał lub pracował w Polsce. Ruch z poszukiwaniem mieszkań trwa niemal od pierwszych dni wojny. Wielu Ukraińców jest gotowych po cenach rynkowych wynająć mieszkanie. 

Najem mieszkania. Co może najemca?Najem mieszkania. Co może najemca?Martyna Kowalska

Co się dzieje z rynkiem najmu

Domiporta szacuje, że liczba dostępnych mieszkań na rynku jest zdecydowanie niższa. Nie chodzi o to, że wszystkie, które zniknęły z ofert zostały wynajęte na zasadach komercyjnych. Potężna – co należy podkreślić – grupa osób dysponująca wolnym lokalem postanowiła zwyczajnie pomóc.

Tysiące właścicieli kawalerek, mieszkań, a nawet domów zdecydowało się na nieodpłatne, tymczasowe wynajęcie nieruchomości osobom, które uciekają przed agresją Rosji. Tego pięknego zrywu ofiarności nie można jednak traktować jako rozwiązania na stałe. Uchodźcy od pierwszych dni pobytu w Polsce szukają pracy oraz mieszkań na wynajem”– zauważa serwis Domiporta. 

Spada liczba mieszkań na wynajem

Serwis Domiporta prześledził zmianę w liczbie ofert mieszkań na wynajem między 19 lutego (czyli pięć dni przed wybuchem wojny), a 12 marca, czyli dniem, w którym liczba uchodźców z Ukrainy w Polsce oscylowała wokół miliona. Jak się okazało, w ciągu tych kilkunastu dni baza ofertowa w sposób wyraźny się skurczyła. W Warszawie jest to spadek o 25%, w Gdańsku o 35%, a w Krakowie o 60%. Patrząc na mniejsze miasta, uwagę przykuwa Radom, gdzie liczba mieszkań na wynajem spadła o… 100% !!!

Ceny najmu mieszkań w obliczu fali uchodźców

Opisana przed chwilą sytuacja musiała przełożyć się na ceny najmu mieszkania. Wśród dużych miast największy wzrost odnotowano we Wrocławiu. Tam, między 19.02. a 12.03.2022 cena ta wzrosła aż o 13%. Z kolei w Warszawie w analogicznym czasie mówimy o 10-procentowym wzroście. W pozostałych dużych miastach różnice są jednocyfrowe. Wyjątkiem jest Kraków, gdzie odnotowano jednoprocentowy spadek cen najmu. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!