fb

Kiedy wypłata trzynastych emerytur? Bonus od ZUS wkrótce!

Wypłata trzynastych emerytur już wkrótce. Dodatkowy bonus z pewnością przyda się świadczeniobiorcom w dobie wysokiej inflacji. Kiedy i w jakiej formie emeryci i renciści otrzymają dodatkowe pieniądze od państwa? Odpowiadamy!

Kiedy wypłata trzynastych emerytur? Bonus od ZUS wkrótce!
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 17 marca 2022

Trzynasta emerytura 2022

Zmian nie będzie. Podobnie jak w ubiegłym roku trzynaste emerytury mają być wypłacone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych razem z kwietniowym świadczeniem. Warto pamiętać, że w związku z dodatkowym bonusem od państwa, nie ma potrzeby składania jakichkolwiek dokumentów, czy formularzy do ZUS. 

Pieniądze zostaną przyznane z urzędu. Warto o tym pamiętać, tym bardziej, że w ubiegłym roku zdarzały się przypadki wyłudzeń danych osobowych świadczeniobiorców, przez oszustów podających się za pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Czy odzyskam gotówkę za zwrot towaru kupionego w sklepie stacjonarnym?Czy odzyskam gotówkę za zwrot towaru kupionego w sklepie stacjonarnym?Monika Świetlińska


Ile wynosi trzynasta emerytura 2022? 

Zgodnie z przepisami, dodatkowe świadczenie wypłacane jest raz w roku w wysokości równej najniższej emerytury, liczonej już po waloryzacji, jaka obowiązuje od 1 marca 2022 roku. Tym razem mówimy o kwocie w wysokości 1338,44 zł brutto.

Potrącenia od trzynastki

Warto jednak pamiętać, że od tej kwoty zostanie pobrana przez ZUS składka zdrowotna, która w tym przypadku wynosi 120,46 złotych. Nie będą jednak pobierane od tego świadczenia jakiekolwiek podatki. To oznacza, że na rękę uprawnieni emeryci i renciści otrzymają 1217,98 zł. 

ZUS zwraca uwagę, że podatek nie zostanie także pobrany przy okazji rocznego rozliczenia. Podana przed chwilą suma w całości należy się świadczeniobiorcom. 

Komu przysługuje trzynasta emerytura? 

Zgodnie z prawem, dodatkowe świadczenie roczne przysługuje każdej osobie, która według stanu na dzień 31 marca 2022 będzie miała przyznane prawo do emerytury, renty lub innego świadczenia długoterminowego, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Przypomnijmy, to nie jedyny bonus dla świadczeniobiorców. Zgodnie z decyzją, jeszcze w 2022 roku emeryci i renciści będą mogli liczyć na tzw. „czternastkę”, wypłacaną jednak na nieco innych zasadach. W obu przypadkach dodatkowe świadczenia, mają wpłynąć na poprawę sytuacji emerytów, szczególnie w dobie wysokiej inflacji. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!