Internetowe Konto Pacjenta także po ukraińsku

W związku z napływem uchodźców z Ukrainy do Polski, uruchomiono ukraińskojęzyczną wersję Internetowego Konta Pacjenta – informuje Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu rozwiązaniu osoby szukające schronienia przed wojną będą mogły w pełni korzystać z polskiej służby zdrowia. 

Internetowe Konto Pacjenta także po ukraińsku
  • Anna Malinowska
  • /
  • 15 marca 2022

IKP po ukraińsku 

O uruchomieniu serwisu Internetowego Konta Pacjenta w języku ukraińskim poinformowało na twitterze Ministerstwo Zdrowia. To kolejne cyfrowe rozwiązanie w pełni przetłumaczone na język naszych wschodnich sąsiadów. Wcześniej komunikaty po ukraińsku zamieszczało m.in. ministerstwo rodziny oraz spraw wewnętrznych i administracji. 

Internetowe Konto Pacjenta dla uchodźców

Nie jest tajemnicą, że zdecydowana większość osób, które szukają schronienia w Polsce mają problem z komunikacją w naszym języku. M.in. z tego wynikają kolejne inicjatywy tłumaczenia ważnych informacji i komunikatów na język ukraiński. Do tego grona dołącza teraz Internetowe Konto Pacjenta.

Dzięki tej inicjatywie uchodźcy włączeni do polskiego systemy służby zdrowia będą mogli otrzymać e-receptę SMS-em lub za pośrednictwem poczty elektronicznej. Warunkiem jest podanie danych kontaktowych. To także prosta droga o wykupienia recept w różnych aptekach bez utraty prawa do refundacji. IKP umożliwia także zamówienie e-recepty na stałe leki przyjmowane np. w przypadku chorób przewlekłych. 

PESEL dla uchodźców z Ukrainy. Od kiedy?PESEL dla uchodźców z Ukrainy. Od kiedy?Mikołaj Frączak

Dostęp do danych medycznych dla uchodźców

IKP umożliwia uchodźcom dokładnie te same funkcje, z jakich korzystają polscy pacjenci. Za pomocą systemu można np. udostępnić bliskiej osobie lub lekarzowi informacje związane ze stanem zdrowia, i przepisanymi lekami. 

Rodzice, będą mieli także dostęp do danych medycznych swoich niepełnoletnich dzieci. IKP umożliwia także odebranie elektronicznych skierowań, zmianę lekarza, pielęgniarki lub położnej podstawowej opieki zdrowotnej, a także sprawdzić wynik badania w kierunku zakażenia koronawirusem. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!