Świadczenia dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji – wyższy próg

W marcu 2022 podniesiono próg uprawniający do świadczenia uzupełniającego dedykowanego osobom niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Teraz ustawowa granica wynosi w tym przypadku 1896,13 zł brutto.

Świadczenia dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji – wyższy próg
  • Michał Górecki
  • /
  • 16 marca 2022

Świadczenia dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji

Świadczenie, o którym mowa ruszyło w październiku 2019 r. Jest ono dedykowane osobom, które ukończyły 18. rok życia, mieszkają w Polsce i mają stwierdzoną w formie orzeczenia całkowitą niezdolność do pracy oraz samodzielnej egzystencji.

Ile wynosi świadczenie dla osób niesamodzielnych?

Nie ma jednej stawki dla wszystkich. Zgodnie z przepisami wysokość państwowego wsparcia jest uzależniona od takich czynników jak łączna wysokość świadczeń, jakie przysługują danej osobie ze środków publicznych. W 2021 roku próg, który uprawniał do pomocy, wynosił 1772,08 zł brutto na miesiąc. Teraz został od podniesiony o ok. 124 złote do kwoty 1896,12 zł brutto. Jest to o tyle istotne, że wypłata świadczenia odbywa się według zasady „złotówka za złotówkę”. 

Podniesienie progu wynika przede wszystkim ze zmian, jakie zostały wprowadzone w ustawie. Ustalono bowiem niezmienny mechanizm waloryzacji tego progu. Jak tłumaczy minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, kwota ta będzie waloryzowana corocznie 1 marca. Czyli dokładnie tak samo, jak jest to w przypadku rent u emerytur. 

Polskie firmy przerażone inflacją. O co boją się najbardziej?Polskie firmy przerażone inflacją. O co boją się najbardziej?Monika Świetlińska


Jak wyliczany jest próg świadczeń dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji?

Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2022 roku wyniósł dokładnie 7 proc. O tyle samo podniesiono także próg uprawniający do świadczenia uzupełniającego dla osób niezdobnych do samodzielnej egzystencji. Jak wyjaśnia Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Dodatkowe wsparcie przysługuje od miesiąca, w którym osoby ubiegające się o nie spełniły wymagane w ustawie warunki, jednak nie wcześniej niż od miesiąca, w którym złożyły wniosek o przyznanie świadczenia” – czytamy w resortowym komunikacie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Dlaczego pracodawcy nie odpowiadają na CV?
Praca

Dlaczego pracodawcy nie odpowiadają na CV?

W trakcie poszukiwania pracy nie ma nic bardziej frustrującego niż milczący telefon. Zdarza się, że wysyłamy kilkanaście, kilkadziesiąt CV do różnych pracodawców i na żaden z nich nie otrzymamy...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!