fb

Świadczenia dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji – wyższy próg

W marcu 2022 podniesiono próg uprawniający do świadczenia uzupełniającego dedykowanego osobom niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Teraz ustawowa granica wynosi w tym przypadku 1896,13 zł brutto.

Świadczenia dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji – wyższy próg
  • Michał Górecki
  • /
  • 16 marca 2022

Świadczenia dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji

Świadczenie, o którym mowa ruszyło w październiku 2019 r. Jest ono dedykowane osobom, które ukończyły 18. rok życia, mieszkają w Polsce i mają stwierdzoną w formie orzeczenia całkowitą niezdolność do pracy oraz samodzielnej egzystencji.

Ile wynosi świadczenie dla osób niesamodzielnych?

Nie ma jednej stawki dla wszystkich. Zgodnie z przepisami wysokość państwowego wsparcia jest uzależniona od takich czynników jak łączna wysokość świadczeń, jakie przysługują danej osobie ze środków publicznych. W 2021 roku próg, który uprawniał do pomocy, wynosił 1772,08 zł brutto na miesiąc. Teraz został od podniesiony o ok. 124 złote do kwoty 1896,12 zł brutto. Jest to o tyle istotne, że wypłata świadczenia odbywa się według zasady „złotówka za złotówkę”. 

Podniesienie progu wynika przede wszystkim ze zmian, jakie zostały wprowadzone w ustawie. Ustalono bowiem niezmienny mechanizm waloryzacji tego progu. Jak tłumaczy minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, kwota ta będzie waloryzowana corocznie 1 marca. Czyli dokładnie tak samo, jak jest to w przypadku rent u emerytur. 

Polskie firmy przerażone inflacją. O co boją się najbardziej?Polskie firmy przerażone inflacją. O co boją się najbardziej?Monika Świetlińska


Jak wyliczany jest próg świadczeń dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji?

Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2022 roku wyniósł dokładnie 7 proc. O tyle samo podniesiono także próg uprawniający do świadczenia uzupełniającego dla osób niezdobnych do samodzielnej egzystencji. Jak wyjaśnia Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Dodatkowe wsparcie przysługuje od miesiąca, w którym osoby ubiegające się o nie spełniły wymagane w ustawie warunki, jednak nie wcześniej niż od miesiąca, w którym złożyły wniosek o przyznanie świadczenia” – czytamy w resortowym komunikacie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT
podatki

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT

Resort finansów przypomina, ze termin na rozliczenie rocznego podatku CIT za 2021 rok został przedłużony. Aktualnie, ten obowiązek upływa dopiero 30 czerwca 2022 roku – czytamy w komunikacie MF....

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!