Kiedy paliwo będzie tańsze?

Temat cen paliw i ich braku na stacjach nie schodzi z ust kierowców od 24 lutego, kiedy nad Ukrainą zawisły rosyjskie chmury. Od tamtego czasu z niepokojem śledzimy prognozy i czekamy na kolejne decyzje rządu, które miałyby nam nieco ulżyć finansowo. Jak żyć? Przecież nie tak dawno skoczyły do góry ceny energii, inflacja zbiera swoje żniwo. Czy i kiedy paliwo będzie tańsze? 

Kiedy paliwo będzie tańsze?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 15 marca 2022

Skąd podwyżki cen?

To pytanie zadają sobie wszyscy, którzy regularnie korzystają z aut. Warto znaleźć też odpowiedź na pytanie, z czego wynikają wzrosty cen paliwa?

TIR-y na polsko-białoruskiej granicy drobiazgowo kontrolowaneTIR-y na polsko-białoruskiej granicy drobiazgowo kontrolowaneMichał Górecki

- Wzrost cen paliw wynika z dwóch podstawowych czynników: obniżenia wartości złotówki oraz wzrostu cen ropy naftowej na światowych rynkach. W efekcie mamy najdroższą (w przeliczeniu na złotówkę) baryłkę ropy naftowej, co znajduje swoje odzwierciedlenie w cenach hurtowych paliw. Od inwazji Rosji na Ukrainę (24 lutego) do 3 marca ceny hurtowe benzyny Eurosuper 95 wzrosły o prawie 700 złotych za m3. Oznacza to wzrost 0,70 zł na każdym litrze, co mniej więcej obserwujemy na stacjach. Choć obserwując niektóre stacje widzę, że zwiększają one swoją marżę względem cen hurtowych, ale nie jest to regułą - uważa Bogusz Julian Kasowski, inwestor indywidualny, autor blogów Prywatny INV€$TOR oraz Surowcowe.info, prelegent wielu konferencji i debat inwestycyjnych zarówno w tematyce surowcowej jak i geopolitycznej.

Kiedy to się uspokoi?

Bogusz Julian Kasowski jest zdania, że uspokojenie sytuacji na rynku walutowym nastąpi nie wcześniej jak po osiągnięciu porozumienia w sprawie co najmniej zawieszenia broni na Ukrainie i zaawansowanych rozmów pokojowych.

- Sytuacja na rynku ropy będzie jednak napięta znacznie dłużej, ponieważ rozmowy pokojowe nie oznaczają zniesienia sankcji na Rosję, a kraj ten odpowiada za ponad 10% globalnej podaży ropy naftowej. W tej chwili globalna społeczność popiera zerwanie wszelkich gospodarczych powiązań z Rosją, zapewne nie uświadamiając sobie z jak potężnym wzrostem kosztów życia się to wiąże — zaznacza ekspert tematyki surowcowej jak i geopolitycznej.

https://www.dziennikprawny.pl/pl/a/co-to-jest-baltic-pipe-kiedy-powstaniehttps://www.dziennikprawny.pl/pl/a/co-to-jest-baltic-pipe-kiedy-powstanieMartyna Kowalska

Uważa, że zastąpienie rosyjskiej podaży, zwłaszcza ropy naftowej i gazu ziemnego, w krótkim terminie jest nierealne, a w dłuższym okresie (co najmniej roku) bardzo kosztowne. 

Presja konsumentów

- Szansą byłaby zmiana podejścia konsumentów, jeśli zaczęliby przedkładać swoje finanse nad moralność zakupów w Rosji — wtedy mogliby wywrzeć wpływ zarówno na rządy, jak i międzynarodowe korporacje, które na przełomie lutego i marca rozpoczęły masowe ograniczanie lub całkowitą rezygnację z współpracy z rosyjskimi firmami (np. Shell, BP, Equinor, ExxonMobil) czy obecnością na tym rynku (np. Apple, IKEA) - podsumowuje ekspert.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!