Bezpłatny przejazd z Polski do Niemiec

Do odwołania uchodźcy z Ukrainy przebywający na terenie Polski będą mogli bezpłatnie podróżować pociągiem do Niemiec, a konkretnie do Berlina oraz Frankfurtu nad Odrą – informuje resort infrastruktury.

Bezpłatny przejazd z Polski do Niemiec
 • Michał Górecki
 • /
 • 10 marca 2022

Darmowe przejazdy z Polski do Niemiec

Darmowe połączenia z Polski do Niemiec oferowane są ukraińskim uchodźcom na trasach rozpoczynających się w Przemyślu (przez Kraków), w Gdyni oraz w Warszawie. Każdy z pociągów tych relacji posiada kategorię IC, co pozwala na bezpłatną podróż w pociągach w drugiej klasie osobom z obywatelstwem Ukrainy – wynika z komunikatu. 

Z Polski do Niemiec pociągiem

Rozkład jazdy został przygotowany w taki sposób by maksymalnie ułatwić uchodźcom darmowy transport do Niemiec. Innym rezultatem zmian jest równomierne rozkładanie potoków pasażerów jadących do Berlina. 

Obecnie, każdy obywatel Ukrainy może bezpłatnie skorzystać z aż 9 par pociągów w kierunku granicy z Niemcami każdego dnia. Biorąc pod uwagę stacje pośrednie, skorzystać mogą z nich także ukraińscy podróżni ruszający na zachód z Poznania lub Wrocławia. 

Bezpłatne przejazdy pociągami dla Ukraińców. Coraz więcej przewoźnikówBezpłatne przejazdy pociągami dla Ukraińców. Coraz więcej przewoźnikówMichał Górecki

Lista pociągów z Polski do Niemiec do dyspozycji obywateli Ukrainy

Obywatele Ukrainy mogą podróżować z Polski do Niemiec w wagonach z miejscami w 2. klasie w następujących pociągach spółki PKP Intercity:

  IC nr 37000/56 Wawel

  IC nr 57000/58 Gedania

  IC nr 60456/456 Nightjet

  IC nr 17008/40 Varsovia

  IC nr 17000/248 Berolinum

  IC nr 17006/44 Spree

  IC nr 17004/48 Odra/Oder

  IC nr 17002/246 Wisła

  IC nr 17040/5940

Statystyki związane z przejazdami uchodźców

Jak wynika z oficjalnych danych na dzień 9 marca 2022 z oferty PKP Intercity pozwalającej uchodźcom na bezpłatne podróże po Polsce skorzystało już przeszło 300 tysięcy obywateli Ukrainy. Mowa o przejazdach rozpoczętych od 26.02.2022. Wiadomo również, że od początku agresji Rosji na Ukrainę, z terenów przygranicznych w głąb Polski ruszyło koleją około 157 tysięcy uchodźców. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!