Bezpłatne przejazdy pociągami dla Ukraińców. Coraz więcej przewoźników

Ukraińcy, którzy szukają schronienia w Polsce, mogą liczyć na bezpłatne połączenia kolejowe spółek PKP Intercity, Polregio oraz wielu lokalnych przewoźników. Aby skorzystać z tej formy pomocy, konieczne jest jedynie posiadanie paszportu, który potwierdza obywatelstwo Ukrainy. 

Bezpłatne przejazdy pociągami dla Ukraińców. Coraz więcej przewoźników
  • Michał Górecki
  • /
  • 28 lutego 2022

Bezpłatne przejazdy dla obywateli Ukrainy w PKP Intercity

Obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli polską granicę, mogą bezpłatnie korzystać z przejazdów pociągami należącymi do PKP Intercity. Mowa zarówno o ekonomicznej ofercie TLK jak również IC na terenie całego kraju. Równie z uwzględnieniem przesiadek. Kluczowe jest jednak zachowanie jednej z dwóch wymienionych kategorii w klasie drugiej. 

Polska kolej wspiera Ukraińców

Jak wyjaśnił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, to kolejny przejaw solidarności Polski z obywatelami Ukrainy. „ Naszym obowiązkiem moralnym jest nieść pomoc uciekającym przed wojną Ukraińcom, dlatego wprowadzamy nieodpłatne przejazdy dla obywateli Ukrainy w pociągach PKP Intercity. (…) Dzięki temu możliwy będzie dojazd do wybranych miast i miejscowości objętych siatką połączeń przewoźnika – powiedział minister.

Nie tylko PKP Intercity

Bezpłatne przejazdy swoimi pociągami oprócz PKP Intercity ogłosili także inni przewoźnicy. Wśród nich spółka Polregio, zapewniająca przejazdy regionalne w większości województw. „Spółka przygotowana jest do uruchomienia dodatkowych połączeń z Dorohuska do Lublina oraz z Przemyśla/Medyki do Krakowa. Jesteśmy też gotowi do przekazania wagonów, którymi uchodźcy będą mogli przedostać się do bezpiecznych miejsc. Przewidujemy także miejsca dla osób leżących, jeśli będzie konieczność przewozu osób chorych lub z niepełnosprawnościami” – napisała Polregio na swojej stronie na Facebooku. 

Żerują na tragedii Ukraińców. Uważaj na które zbiórki przelewasz pieniądzeŻerują na tragedii Ukraińców. Uważaj na które zbiórki przelewasz pieniądzeMonika Świetlińska

Lokalne połączenia bezpłatne dla Ukraińców

W ten sam sposób, solidarność z Ukraińcami wyrażają m.in. Koleje Mazowieckie. „Wystarczy okazać paszport Ukrainy albo ewentualnie inny dokument potwierdzający obywatelstwo Ukrainy” – czytamy w krótkim komunikacie KM w języku polskim oraz ukraińskim. 

Podobne udogodnienia oferują także m.in. Koleje Śląskie, Koleje Dolnośląskie, Koleje Małopolskie, Łódzka Kolej Aglomeracyjna (ŁKA) oraz Warszawska Kolej Dojazdowa (WKD). 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!