Żerują na tragedii Ukraińców. Uważaj na które zbiórki przelewasz pieniądze
- Ostrzegamy przed fałszywymi zbiórkami pieniędzy na rzecz ofiar konfliktu tuż za naszą granicą. Zachowajmy rozwagę i dokładnie weryfikujmy organizacje, które umożliwiają przekazywanie środków finansowych – informuje na Twitterze CSIRT KNF.
- Monika Świetlińska
- /
- 27 lutego 2022
Chcą się wzbogacić na dramacie Ukrainy
Mikołaj Frączak z serwisu Polityka Bezpieczeństwa przekazał, że między innymi Threat Labs zaobserwowało masowe rejestrowanie domen internetowych oraz powstawanie stron "zbiórek" na rzecz Ukrainy.
- Jeśli chcecie wspierać społeczność Ukrainy w tych trudnych chwilach sugerujemy wpłaty na znane i zweryfikowane organizacje — zaznaczył redaktor Polityki Bezpieczeństwa, dodając: - Trwają też cyberataki. W czasie wojny nie próżnują cyberprzestępcy. To moment kiedy możemy być bardzo narażeni na kradzież danych, haseł i pieniędzy.
2 mln ofiar w Polsce rosyjskiej wojny w Internecie. Jesteś wśród nich?Monika Świetlińska
Ponadto przed fałszywymi zbiórkami pieniędzy na pomoc Ukrainie ostrzega m.in. Allegro.
- Oszuści próbują wykorzystać konflikt ukraińsko-rosyjski, żeby zarobić na ludziach, którzy chcą pomóc. Masowo w sieci pojawiają się fałszywe zbiórki pieniędzy, które nigdy nie dotrą do potrzebujących. Znamy organizacje, które na pewno wspomogą potrzebujących — zapewnił Zbigniew Woźnicki z Allegro.
Jak rozpoznać prawdziwe zbiórki?
- Ukraina broni się przed rosyjską agresją, a mieszkańcy tego państwa próbują odnaleźć się w zaistniałej sytuacji. Teraz bardzo wielu z nich może potrzebować pomocy, ponieważ zostawiają swój dobytek, żeby uciec jak najszybciej ze stref ogarniętych walkami - zaznaczył w swoim wpisie Woźnicki, dodając: — Niestety, niektórzy nie mają żadnych skrupułów i są gotowi na wszystko, żeby dorobić się cudzym kosztem. Tak samo jest w tej sytuacji i w sieci zauważono masowy ruch zakładania nowych domen internetowych podszywających się pod zbiórki pieniędzy. Mogą one zostać wykorzystane między innymi do fałszywych kampanii SMS-owych, które będą zachęcały do wpłacania pieniędzy pod podanym linkiem i pomoc finansowa przekazana w ten sposób wpadnie w niewłaściwe ręce.
Nie pomagaj Rosji. Co możesz zrobić, by Polska była bezpieczna?Monika Świetlińska
Powstała specjalna lista zbiórek zweryfikowanych i pewnych. Stworzył ją Kamil Porembiński. Są to m.in.
- Come back alive,
- Army SOS,
- Szpitalnicy,
- Skrzydła Feniksa,
- Ukraiński Ruch Kobiet Weteranek,
- Vostok SOS,
- Voices of children,
- Solidarni z Ukrainą,
- Polska Akcja Humanitarna,
- Fundacja PCPM z pomocą Ukrainie,
- Fundacja Świętego Mikołaja,
- #RazemDlaUkrainy.
Oni stoją na straży polskiego Internetu. Mają dla Ciebie wiadomość wielkiej wagiMonika Świetlińska
Niektóre z nich przeznaczone są do wsparcia zwykłych obywateli, cywilów, niektóre mają za cel wspomóc ukraińską armię czy lekarzy na froncie.
WAŻNE!
Chcąc wesprzeć, nie kierujmy się emocjami i nie przelewajmy pieniędzy natychmiast. Wstrzymajmy się, poczytajmy, co i jak piszą organizatorzy akcji, a przede wszystkim, kim są.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.