Żerują na tragedii Ukraińców. Uważaj na które zbiórki przelewasz pieniądze

- Ostrzegamy przed fałszywymi zbiórkami pieniędzy na rzecz ofiar konfliktu tuż za naszą granicą. Zachowajmy rozwagę i dokładnie weryfikujmy organizacje, które umożliwiają przekazywanie środków finansowych – informuje na Twitterze CSIRT KNF.

Żerują na tragedii Ukraińców. Uważaj na które zbiórki przelewasz pieniądze
 • Monika Świetlińska
 • /
 • 27 lutego 2022

Chcą się wzbogacić na dramacie Ukrainy

Mikołaj Frączak z serwisu Polityka Bezpieczeństwa przekazał, że między innymi Threat Labs zaobserwowało masowe rejestrowanie domen internetowych oraz powstawanie stron "zbiórek" na rzecz Ukrainy.

- Jeśli chcecie wspierać społeczność Ukrainy w tych trudnych chwilach sugerujemy wpłaty na znane i zweryfikowane organizacje — zaznaczył redaktor Polityki Bezpieczeństwa, dodając: - Trwają też cyberataki. W czasie wojny nie próżnują cyberprzestępcy. To moment kiedy możemy być bardzo narażeni na kradzież danych, haseł i pieniędzy.

2 mln ofiar w Polsce rosyjskiej wojny w Internecie. Jesteś wśród nich?2 mln ofiar w Polsce rosyjskiej wojny w Internecie. Jesteś wśród nich?Monika Świetlińska

Ponadto przed fałszywymi zbiórkami pieniędzy na pomoc Ukrainie ostrzega m.in. Allegro. 

- Oszuści próbują wykorzystać konflikt ukraińsko-rosyjski, żeby zarobić na ludziach, którzy chcą pomóc. Masowo w sieci pojawiają się fałszywe zbiórki pieniędzy, które nigdy nie dotrą do potrzebujących. Znamy organizacje, które na pewno wspomogą potrzebujących — zapewnił Zbigniew Woźnicki z Allegro.

Jak rozpoznać prawdziwe zbiórki?

- Ukraina broni się przed rosyjską agresją, a mieszkańcy tego państwa próbują odnaleźć się w zaistniałej sytuacji. Teraz bardzo wielu z nich może potrzebować pomocy, ponieważ zostawiają swój dobytek, żeby uciec jak najszybciej ze stref ogarniętych walkami - zaznaczył w swoim wpisie Woźnicki, dodając: — Niestety, niektórzy nie mają żadnych skrupułów i są gotowi na wszystko, żeby dorobić się cudzym kosztem. Tak samo jest w tej sytuacji i w sieci zauważono masowy ruch zakładania nowych domen internetowych podszywających się pod zbiórki pieniędzy. Mogą one zostać wykorzystane między innymi do fałszywych kampanii SMS-owych, które będą zachęcały do wpłacania pieniędzy pod podanym linkiem i pomoc finansowa przekazana w ten sposób wpadnie w niewłaściwe ręce.

Nie pomagaj Rosji. Co możesz zrobić, by Polska była bezpieczna?Nie pomagaj Rosji. Co możesz zrobić, by Polska była bezpieczna?Monika Świetlińska

Powstała specjalna lista zbiórek zweryfikowanych i pewnych. Stworzył ją Kamil Porembiński. Są to m.in.

 • Come back alive,
 • Army SOS,
 • Szpitalnicy,
 • Skrzydła Feniksa,
 • Ukraiński Ruch Kobiet Weteranek,
 • Vostok SOS,
 • Voices of children,
 • Solidarni z Ukrainą,
 • Polska Akcja Humanitarna,
 • Fundacja PCPM z pomocą Ukrainie,
 • Fundacja Świętego Mikołaja,
 • #RazemDlaUkrainy.

Oni stoją na straży polskiego Internetu. Mają dla Ciebie wiadomość wielkiej wagiOni stoją na straży polskiego Internetu. Mają dla Ciebie wiadomość wielkiej wagiMonika Świetlińska

Niektóre z nich przeznaczone są do wsparcia zwykłych obywateli, cywilów, niektóre mają za cel wspomóc ukraińską armię czy lekarzy na froncie.

WAŻNE!

Chcąc wesprzeć, nie kierujmy się emocjami i nie przelewajmy pieniędzy natychmiast. Wstrzymajmy się, poczytajmy, co i jak piszą organizatorzy akcji, a przede wszystkim, kim są.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!