Strona ZUS także w języku ukraińskim

Na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pojawiają się kolejne informacje w języku ukraińskim. Jeżeli pomagasz uchodźcom, masz z nimi kontakt, przekaż niezbędne linki, by mogli skutecznie załatwić wszelkie formalności związane z pobytem i pracą w Polsce. 

Strona ZUS także w języku ukraińskim
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 1 marca 2022

Strona ZUS również po ukraińsku

Główna strona ZUS, zaraz po jej załadowaniu pełna jest ważnych informacji dla Ukraińców przebywających w Polsce. Co ważne w ich ojczystym języku. Każda osoba wchodząca na stronę www.zus.pl może zapoznać się ze wszystkimi, podstawowymi informacjami, które mogą się przydać osobom, uciekającym przed rosyjskim atakiem i szukającym pomocy w Polsce. 

Jak pomagać Ukraińcom? Jest oficjalny portalJak pomagać Ukraińcom? Jest oficjalny portalAnna Malinowska

Informacje dla uchodźców po ukraińsku

Na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych publikowane są bieżące treści, które dotyczą warunków uzyskania: świadczeń rodzinnych, ubezpieczenia zdrowotnego, świadczeń emerytalnych i rentowych.

Również na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS), możliwe będzie wkrótce założenie swojego profilu właśnie w języku ukraińskim. Wiadomo, że na tym lista udogodnień dla obywateli Ukrainy się nie kończy. ZUS zapowiada, że podobnych inicjatyw będzie więcej.

ZUS przekazuje bazę lokalową Ukraińcom

Jak poinformowała prezes ZUS Gertruda Uścińska — „Zwróciliśmy się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wojewodów z propozycją udostępnienia swojej bazy lokalowej dla uchodźców. Jesteśmy gotowi, gdyby wystąpiła taka potrzeba” — mówi profesor Uścińska.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych dysponuje około 1,4 tys. miejscami w swoich ośrodkach szkoleniowych na terenie całego kraju.

Polska emerytura wypłacana na Ukrainie

ZUS informuje, że osoba mieszkająca na terenie Ukrainy, która miała wypłacaną polską emeryturę i rentę na konto w ukraińskim banku i nie może pobierać swego świadczenia może w każdym momencie złożyć prośbę o przekierowanie świadczenia na rachunek w Polsce lub innym państwie, na terenie którego się znajduje np. Słowacji, Węgier, Rumunii czy Mołdawii. Taki wniosek można złożyć na adres:

Oddział ZUS w Rzeszowie

Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych

ul. Piłsudskiego 12

35-075 Rzeszów

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!