Ukraińskie prawo jazdy w Polsce – czy jest ważne?

Każdy Ukrainiec posiadający prawo jazdy wydane w swoim kraju może jeździć po Polsce, a w razie kontroli bez obaw może przedstawić policji ukraiński dokument. Warto jednak pamiętać, że takie uprawnienie na terenie RP nie jest bezterminowe. Kiedy Ukrainiec musi wyrobić polskie prawo jazdy?

Ukraińskie prawo jazdy w Polsce – czy jest ważne?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 8 marca 2022

Ukraińskie prawo jazdy – czy jest ważne?

Respektowanie na terenie Polski ukraińskiego prawa jazdy wynika z Konwencji Wiedeńskiej o ruchu drogowym z 8 listopada 1968 roku. Na jej mocy, każdy obywatel Ukrainy, który wjeżdża na teren Polski na krótki pobyt może korzystać ze swojego prawa jazdy. 

Nie oznacza to jednak, że takie uprawnienie trwa w nieskończoność. Niestety są pewne ograniczenia czasowe, po przekroczeniu których obywatel Ukrainy musi posiadać polskie prawo jazdy. 

Na jakie zwolnienia podatkowe mogą liczyć uchodźcy?Na jakie zwolnienia podatkowe mogą liczyć uchodźcy?Michał Górecki


Kiedy Ukrainiec potrzebuje polskiego prawa jazdy?

Wielu Ukraińców w niedługim czasie będzie musiało wymienić prawo jazdy na ukraińskie. Jeżeli kierowca zamelduje się w Polsce na pobyt czasowy lub stały i przebywa w kraju ponad 185 dni, ma sześć miesięcy na wymianę dokumentu od ostatniego przekroczenia granicy RP.

Wymiana ukraińskiego prawa jazdy na polskie

Kierowca posiadający ukraińskie prawo jazdy powinien odwiedzić najbliższy urząd miasta lub starostwo powiatowe (w zależności od miejsca, w którym mieszka). Następnie składa wniosek o wymianę dokumentu. 

Konieczne jest dołączenie aktualnego zdjęcia, dokumentu tożsamości oraz samo prawo jazdy. Przepisy wymagają, aby przedłożyć we właściwym urzędzie kserokopię tego dokumentu wraz z uwierzytelnionym tłumaczeniem, które można zamówić np. u tłumacza przysięgłego.

Praca w Polsce. Potrzebne polskie prawo jazdy?

Wielu pracodawców w Polsce zatrudniających Ukraińców na stanowiskach, związanych z prowadzeniem pojazdów (np. kierowcy, przedstawiciele handlowi, kurierzy) wymaga, aby obcokrajowiec bezzwłocznie wymienił ukraiński dokument na polski. 

Między innymi z tego powodu, Ukraińcy, którzy na dłużej wiążą swoją przyszłość z Polską, w tym planują podjęcie pracy powinni wymienić prawo jazdy na polskie. Nie tylko ze względu na kwestie prawne, ale również dla własnej wygody. Często w podobnych przedsięwzięciach pomagają sami pracodawcy, np. oferując usługę tłumaczenia dokumentów lub pomagając z dopełnieniem formalności.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!