fb

Transport humanitarny na drogach płatnych – jakie rozwiązania?

Nowe zasady dla transportu humanitarnego odbywającego się po drogach płatnych wprowadził rząd. W ramach ułatwień, pojazdy wykorzystywane do niesienia pomocy, mogą poruszać się po takich trasach bez opłat.

Transport humanitarny na drogach płatnych – jakie rozwiązania?
 • Anna Malinowska
 • /
 • 9 marca 2022

Ułatwienia dla transportu humanitarnego 

W ramach pakietu ułatwień, o których wspomina w komunikacie Ministerstwa Infrastruktury, podjęto decyzję o brakusankcji w postaci kary za brak uiszczonej opłaty w systemie e-TOLL, każdemu, kto przewozi pomoc humanitarną i z różnych powodów nie mógł jej uiścić. 

Rząd zmienia procedury przekraczania granicy polsko-ukraińskiejRząd zmienia procedury przekraczania granicy polsko-ukraińskiejMikołaj Frączak


Warunek bezpłatnego przejazdu po drogach płatnych

Resort odpowiedzialny za drogi zaznacza, że każda instytucja lub organizacja planująca przejazd pojedynczego samochodu lub konwoju z pomocą dla Ukrainy przez teren Polski proszona jest o przesłanie na adres [email protected] kilku podstawowych danych:

  - dane kontaktowe (siedziba, adres e-mail, telefon),

  - nazwę organizacji,

  - liczba pojazdów uczestniczących w konwoju,

  - numery rejestracyjne pojazdów uczestniczących w konwoju,

  - wskazanie kraju rejestracji pojazdu,

  - jeśli to możliwe: trasa przejazdu, orientacyjny czas przejazdu przez terytorium RP (w obydwu kierunkach).

Pomoc humanitarna na autostradach w zarządzie prywatnym

Ministerstwo Infrastruktury dodaje, że podobne udogodnienia dotyczą autostrad w zarządzie prywatnym. Mowa o sytuacji, w której trasa przejazdu pojazdu lub konwoju z pomocą humanitarną poprowadzona została przez jeden z odcinków autostrad płatnych znajdujących się w zarządzie prywatnym. 

W takiej sytuacji można podróżować bez uiszczenia opłaty, jednak wcześniej, przynajmniej 24 godziny przed wjazdem, należy skontaktować się z właściwym koncesjonariuszem. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!