fb

Transport humanitarny na drogach płatnych – jakie rozwiązania?

Nowe zasady dla transportu humanitarnego odbywającego się po drogach płatnych wprowadził rząd. W ramach ułatwień, pojazdy wykorzystywane do niesienia pomocy, mogą poruszać się po takich trasach bez opłat.

Transport humanitarny na drogach płatnych – jakie rozwiązania?
 • Anna Malinowska
 • /
 • 9 marca 2022

Ułatwienia dla transportu humanitarnego 

W ramach pakietu ułatwień, o których wspomina w komunikacie Ministerstwa Infrastruktury, podjęto decyzję o brakusankcji w postaci kary za brak uiszczonej opłaty w systemie e-TOLL, każdemu, kto przewozi pomoc humanitarną i z różnych powodów nie mógł jej uiścić. 

Rząd zmienia procedury przekraczania granicy polsko-ukraińskiejRząd zmienia procedury przekraczania granicy polsko-ukraińskiejMikołaj Frączak


Warunek bezpłatnego przejazdu po drogach płatnych

Resort odpowiedzialny za drogi zaznacza, że każda instytucja lub organizacja planująca przejazd pojedynczego samochodu lub konwoju z pomocą dla Ukrainy przez teren Polski proszona jest o przesłanie na adres [email protected] kilku podstawowych danych:

  - dane kontaktowe (siedziba, adres e-mail, telefon),

  - nazwę organizacji,

  - liczba pojazdów uczestniczących w konwoju,

  - numery rejestracyjne pojazdów uczestniczących w konwoju,

  - wskazanie kraju rejestracji pojazdu,

  - jeśli to możliwe: trasa przejazdu, orientacyjny czas przejazdu przez terytorium RP (w obydwu kierunkach).

Pomoc humanitarna na autostradach w zarządzie prywatnym

Ministerstwo Infrastruktury dodaje, że podobne udogodnienia dotyczą autostrad w zarządzie prywatnym. Mowa o sytuacji, w której trasa przejazdu pojazdu lub konwoju z pomocą humanitarną poprowadzona została przez jeden z odcinków autostrad płatnych znajdujących się w zarządzie prywatnym. 

W takiej sytuacji można podróżować bez uiszczenia opłaty, jednak wcześniej, przynajmniej 24 godziny przed wjazdem, należy skontaktować się z właściwym koncesjonariuszem. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT
podatki

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT

Resort finansów przypomina, ze termin na rozliczenie rocznego podatku CIT za 2021 rok został przedłużony. Aktualnie, ten obowiązek upływa dopiero 30 czerwca 2022 roku – czytamy w komunikacie MF....

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!