Te firmy ukraińskie zostały zrównane z ziemią. Straty na 80 MLD dolarów

Niektóre z zakładów produkcyjnych zostały zniszczone, inne są uszkodzone w mniejszym lub większym stopniu. Ukraińska Prawda dokonała przeglądu firm, które zostały zbombardowane przez Rosję.

Te firmy ukraińskie zostały zrównane z ziemią. Straty na 80 MLD dolarów
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 13 kwietnia 2022

Ewidencja strat wojennych

Wojska rosyjskie atakują nieustannie infrastrukturę cywilną, komunikację, zapasy żywności i energii. Szkody wojenne rejestruje rząd Ukrainy w porozumieniu z Kyiv School of Economics (KSE), który utworzył portal ogólnodostępny dla obywateli Ukrainy. Szkody te są później ewidencjonowane, sprawdzane, dołącza się dokumenty.

Ludobójstwo w Buczy. Polska pomoże Ukrainie wyjaśnić, kto konkretnie za tym stoiLudobójstwo w Buczy. Polska pomoże Ukrainie wyjaśnić, kto konkretnie za tym stoiMonika Świetlińska

Jak podała Ukraińska Prawda, według szacunków KSE, w ramach projektu "Rosja zapłaci" straty wyrządzone przez Rosjan ukraińskiej infrastrukturze przekraczają już 80 mld dolarów. Jeśli weźmiemy pod uwagę redukcję produkcji i miejsc pracy, liczba ta przekracza 1 bilion dolarów.

Ukraiński przemysł ucierpiał

Niektóre produkcje zostały zrównane z ziemią, inne doznały znacznych uszkodzeń, niektóre są nieczynne. — Walki trwają w regionach przemysłowych, co utrudnia obliczenie strat. Jednak tymczasowe zamknięcie tych przedsiębiorstw już wpływa na ukraińską gospodarkę — podaje Ukraińska Prawda. 

Lista utraconych aktywów obejmuje setki obiektów, ale przyjrzyjmy się tym największym.

Zakład Metalurgiczny Mariupol Iljicz

Najstarsze przedsiębiorstwo z tych, które były pod masowym ostrzałem przez wojska rosyjskie. Założone w 1897 roku przez Belgów przetrwało cara Mikołaja II i bolszewików. Zakład metalurgiczny zapewniał miejsca pracy dla ponad 15 tysięcy mieszkańców obwodu donieckiego i dzielnic Mariupola.

Ukraina w UE? Przed Kijowem bardzo długa drogaUkraina w UE? Przed Kijowem bardzo długa drogaMichał Górecki

Zakład był ważnym ukraińskim eksporterem, jego produkty były dostarczane do Stanów Zjednoczonych, Włoch, Polski i Turcji. Firma była również największym producentem ocynkowanej blachy walcowanej na zimno na Ukrainie, która jest wykorzystywana w budownictwie i przemyśle motoryzacyjnym.

Informacje o zniszczeniach nadeszły w pierwszych dniach kwietnia. Właściciele zakładu, Rinat Achmetow i Vadym Novynskyi, nie skomentowali ataku na przedsiębiorstwo, choć końcem marca Achmetow powiedział, że zakłady "pod żadnym pozorem nie będą pracować pod rosyjską okupacją".

Azovstal

Azovstal zatrudniał 10 700 mieszkańców Mariupola i okolicznych miejscowości. To jedno z największych przedsiębiorstw w Europie zajmujących się produkcją stali i żeliwa oraz jedyny ukraiński producent szerokich torów kolejowych i łączników kolejowych. Głównymi rynkami dla Azovstal są Włochy,Turcja i Wielka Brytania.

Zełenski zakazał propagowania działań RosjiZełenski zakazał propagowania działań RosjiMonika Świetlińska

Ze względu na krytyczną sytuację w Mariupolu obecnie niemożliwe jest ustalenie zakresu zniszczeń zakładu. Jak mówi dyrektor generalny Azovstal Enver Tskitishvili, jest zbyt wcześnie, aby mówić o całkowitym zamknięciu zakładu.

Założony w 1933 roku zakład po raz ostatni zatrzymał się w 1941 roku z powodu wojny z nazistowskimi Niemcami.

Antonow

Fabryka Antonowa zatrudniała ponad 9000 pracowników i była jednym z dwóch przedsiębiorstw ukraińskiego przemysłu lotniczego. To tutaj powstał największy na świecie samolot transportowy AN-225 (Mriya), który został zniszczony po ostrzale Rosjan.

Zakład działał w pełnym cyklu tworzenia samolotów: od badań na etapie tworzenia projektu po budowę i testowanie. W portfolio firmy znalazł się "Antonow" – i cargo (AN-132, AN-138) oraz samoloty pasażerskie.

W ciągu ostatniej dekady firma wyprodukowała 12 samolotów transportowych i kilkadziesiąt regionalnych samolotów pasażerskich. Od 2023 roku Antonow planował produkować 12 samolotów AN-178 rocznie.

Ruszyło śledztwo w sprawie zbrodni wojennych w UkrainieRuszyło śledztwo w sprawie zbrodni wojennych w UkrainieMonika Świetlińska

Pierwszego dnia inwazji Rosjanie skupili się na lotnisku, gdzie planowali wylądować, choć te plany zawiodły. Samoloty Antonov Airlines znajdowały się w bazie.

Podczas walk o Gostomel zniszczony został nie tylko pas startowy lotniska, ale także Mriya. Jak się szacuje, odbudowanie największego na świecie samolotu transportowego zajmie pięć lat i wyniesie ponad 3 miliardy dolarów.

Rafineria Kremenchug

Przed wojną na Ukrainie działały dwie rafinerie ropy naftowej. Zdolność produkcyjna największej rafinerii Kremenchug wynosi 18,6 mln ton paliwa rocznie.

Pracowało tam 3 tysiące osób. W 2021 roku zakład dostarczył na rynek ukraiński prawie 40% benzyny i 14% oleju napędowego. Rafineria wraz z zakładem w Szebelyńsku była stanie pokryć krajowe zapotrzebowanie paliwa, by odciąć się od Rosji i Białorusi. Jednak 38 dnia wojny najeźdźcy ostrzelali strategiczne przedsiębiorstwo i składy paliw.

Szef regionalnej administracji wojskowej Połtawy Dmitrij Łunin powiedział, że infrastruktura przedsiębiorstwa została zniszczona, a zakład nie działa.

Koksownia Avdiivka i Zakład Chemiczny

To trzecie kluczowe przedsiębiorstwo przemysłowe we wschodniej Ukrainie.

Potężny mur oddziela Polskę od Białorusi [FILM]Potężny mur oddziela Polskę od Białorusi [FILM]Monika Świetlińska

W ciągu ostatnich ośmiu lat zakład wielokrotnie był przedmiotem masowego ostrzału ze strony Rosjan. Wówczas ponad 320 pocisków eksplodowało na terytorium Avdiivka Coke. 12 robotników zginęło, a sam zakład był bliski zatrzymania 15 razy.

W 2019 roku koksownia weszła w produkcję na poziomie przedwojennym – 9 300 ton koksu wielkopiecowego dziennie. Maksymalna wydajność pieca koksowniczego wynosi 6,4 mln ton rocznie, co czyni go jednym z największych w Europie.

Firma działa od 1963 roku. Ponad 95% jej produktów trafiło na rynek krajowy. W zakładzie pracowało 4 tys. Ukraińców. Piec koksowniczy CHP produkował ciepło i ciepłą wodę dla mieszkańców Awdijiwki, jednak 13 marca po ostrzałach elektrociepłownia przestała działać. Pociski trafiły też w magazyn, koksownię, warsztaty przeróbki żywic i węgla.

Fabryka Coca-Coli w Kijowie

Jedyny zakład Coca-Coli na Ukrainie, zlokalizowany w Velyka Dimerka w obwodzie kijowskim, również znalazł się pod ostrzałem. Został zatrzymany pierwszego dnia wojny. 

Zakład działa od 1999 roku, produkuje napoje Coca-Cola, Fanta, Sprite, Rich, "Good", BotaniQ, Nestea, Burn, Gladiator, woda bonaqua. Każdego roku ponad 5,7 miliarda litrów napojów schodzi z linii. Produkty są dostarczane do ukraińskich sklepów i kawiarni, eksportowane do Armenii i Mołdawii.

Polska nie zostawi Ukrainy. Co z myśliwcami?Polska nie zostawi Ukrainy. Co z myśliwcami?Monika Świetlińska

Zakład jest jednym z największych odbiorców ukraińskich surowców w regionie. Kupuje pojemniki na cukier, szkło i metal, koncentraty soków jabłkowych i pomidorowych, etykiety.

Według Andrija Bublika, dyrektora ds. relacji korporacyjnych i zrównoważonego rozwoju firmy, w 2021 roku 69% budżetu firmy poszło na zakupy od krajowych dostawców. Zakład zatrudnia około 1 300 pracowników.

Na dzień dzisiejszy nie jest możliwe oszacowanie stopnia uszkodzenia zakładu.

Zorya-mashproekt

Jest jednym z największych przedsiębiorstw przemysłowych w Nikołajewie, zatrudnia około 8 500 osób. Produkowane są tam turbiny gazowe i instalacje turbin gazowych dla sfery morskiej, urządzenia do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Produkowane seryjnie silniki turbin gazowych o mocy 3-25 MW.

Firma sprzedaje około 90% swoich produktów do Indii, Wietnamu, Turcji i Chin. Na Ukrainie głównym kierunkiem przedsiębiorstwa jest wsparcie systemu transportu gazu: remonty i konserwacja silników w tłoczniach GTS. Ponadto Zorya-mashproekt służy okrętowi flagowemu fregaty Sił Morskich Ukrainy "Hetman Sahaidachny". Podczas wojny zakład produkuje jeże przeciwpancerne.

13 marca najeźdźcy zrzucili bomby powietrzne na przedsiębiorstwo. W rezultacie budynek jednego z warsztatów uległ znacznemu uszkodzeniu, a gotowe produkty zapaliły się.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!