Rząd oferuje niskie podatki. Demontaż Polskiego Ładu?

Nie tylko 12% PIT, likwidacja ulgi klasy średniej oraz możliwość odliczania składki zdrowotnej. Rząd proponuje kolejne rozwiązania. Czy mamy do czynienia z demontażem „Polskiego Ładu”? Czy wyższa kwota wolna od podatku zostanie zlikwidowana w ramach rewizji programu?

Rząd oferuje niskie podatki. Demontaż Polskiego Ładu?
  • Michał Górecki
  • /
  • 13 kwietnia 2022

Niższy PIT. Co jeszcze?

O planach rządu związanych z wprowadzeniem obniżenia PIT z 17% do 12% już w Dzienniku Prawnym pisaliśmy. Podobnie zresztą o planowanej likwidacji ulgi dla klasy średniej, która okazała się zbyt skomplikowanym i mocno krytykowanym rozwiązaniem. Ma także powrócić możliwość odliczenia składki zdrowotnej. To jednak nie koniec bowiem rząd idąc za ciosem, planuje kolejne zmiany, które dotkną w większym lub mniejszym stopniu wszystkich podatników. Co jeszcze planuje ekipa premiera Morawieckiego? 

Wraz z głosami o mocnej korekcie w ramach „Polskiego Ładu” może pojawić się pytanie, co z kwotą wolną od podatku, która jest jednym z niewielu rozwiązań pozytywnie odbieranych w ramach rządowego programu. Tu możemy być spokojni. Jak wynika z ostatniego komunikatu resortu finansów, to rozwiązanie nie zostanie zniesione. Kwota wolna od podatku nadal ma wynosić 30 tysięcy złotych, a wyższy próg podatkowy nadal będzie ustalony na poziomie 120 tysięcy złotych. 

Jakie zmiany planuje rząd? 

Rząd zapowiada wprowadzenie szerokiego pakietu prorodzinnego. Zlikwidowany ma zostać podwójny system obliczania zaliczek za 2022 rok. Uchylona zostanie przy tym tzw. abolicja podatkowa. Odroczony ma zostać także termin obowiązywania JPK PIT oraz CIT. 

Lista możliwych zmian będzie jednak dłuższa. Nowe pomysły i propozycje pojawiły się bowiem po konsultacjach z udziałem księgowych, doradców podatkowych, przedsiębiorców oraz pracodawców. Głos zabrali także dostawcy oprogramowania dla firm. 

Rezydencja podatkowa obywatela Ukrainy. Wystarczy oświadczenieRezydencja podatkowa obywatela Ukrainy. Wystarczy oświadczenieMartyna Kowalska

Zmiany w podatkach? 

Jednym z rozwiązań jakie pojawiły się w czasie wspomnianych konsultacji, jest możliwość wyboru rozliczenia na skali przez przedsiębiorców, którzy na początku 2022 roku (pod wpływem zmian związanych z Polskim Ładem) zdecydowali się na ryczałt lub tzw. liniówkę. Przedsiębiorcy na podatku liniowym będą mogli się na to zdecydować ex post, czyli po zakończeniu roku podatkowego. Natomiast ryczałtowcy po zakończeniu roku lub w trakcie roku podatkowego, do 22 sierpnia 2022 r. W tym drugim przypadku będą płacić PIT na zasadach ogólnych za pół roku podatkowego. W ten sposób realizujemy postulat biznesu, doradców podatkowych i księgowych”– czytamy w komunikacie MF.

Czy zostanie ulga na zabytki?

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom pozostawiona ma zostać, choć tylko częściowo, ulga na zabytki. W jej ramach wprowadzona będzie jednak zasadnicza różnica. Będzie można z niej skorzystać wyłącznie w przypadku remontu zabytku. Zakup historycznej nieruchomości nie będzie jednak wiązał się z takim przywilejem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!