Boimy się wojny. Co dziesiąty Polak kupił obcą walutę

Co dziesiąty Polak przyznał, że od 24 lutego 2022 roku, czyli napaści rosyjskiej na Ukrainę… kupił jakąś obcą walutę – wynika z badania ARC Rynek i Opinia. Wśród głównych przyczyn wskazujemy m.in. ochronę oszczędności oraz strach przed koniecznością ucieczki do innego kraju. 

Boimy się wojny. Co dziesiąty Polak kupił obcą walutę
  • Michał Górecki
  • /
  • 15 kwietnia 2022

Kupujemy waluty w strachu przed wojną? 

Jak wynika z badania ARC Rynek i Opinia jedna dziesiąta ankietowanych Polaków zdecydowała się kupić po napaści Rosji na Ukrainę jakąś obcą walutę. 

38% zdecydowała się na taki ruch, licząc, że w taki sposób ochronią swoje oszczędności. Niewiele mniej, bo 34% dokonała tej transakcji, obawiając się znacznego osłabienia naszej waluty. Interesująca wydaje się trzecia odpowiedź, jaka pojawiła się w tym badaniu. Okazuje się, że 18% tych, którzy wymienili złote na inną walutę, zrobiło to w obawie przed wojną i koniecznością ewentualnej ucieczki z Polski do innego kraju. 

Dramat na rynku najmu. Stawki wyższe nawet o 30 procent w skali roku?Dramat na rynku najmu. Stawki wyższe nawet o 30 procent w skali roku?Monika Świetlińska

Czy Polacy są zwolennikami wprowadzenia waluty euro?

Badanie pokazuje, że nasi rodacy w dalszym ciągu są podzieleni w kwestii ewentualnego przystąpienia Polski do strefy euro. Przypomnijmy, nasz kraj wyraził już zgodę na przyjęcie w przyszłości tej waluty w traktacie akcesyjnym. Nie ma jednak podanego terminu takiej reformy.

52% ankietowanych stwierdziło, że w obecnej sytuacji czułoby się bezpieczniej gdyby nasz kraj był członkiem unii walutowej. Co ciekawe, wśród zwolenników więcej jest mężczyzn (57% za euro). Wśród entuzjastów wspólnej waluty jest aż 61% ludzi młodych między 18. a 24. rokiem życia.

Dlaczego boimy się euro?

Około 19% badanych twierdzi, że nie ma żadnych obaw w związku z ewentualnym wstąpieniem naszego kraju do strefy euro. Najwięcej osób obawia się wzrostu cen podczas zmiany waluty. Najczęściej podobne obawy zgłaszają kobiety (61%) oraz osoby między 35. a 44. rokiem życia (64%). 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!