Rezydencja podatkowa obywatela Ukrainy. Wystarczy oświadczenie

Jeśli obywatel Ukrainy potwierdzi w stosownym oświadczeniu, że od teraz na terytorium Polski znajduje się jego centrum interesów osobistych bądź gospodarczych, może zostać uznany za polskiego rezydenta podatkowego. Oświadczenie, o którym mowa, może złożyć np. u pracodawcy lub innego płatnika.

Rezydencja podatkowa obywatela Ukrainy. Wystarczy oświadczenie
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 11 kwietnia 2022

Od kiedy rezydencja podatkowa dla obywatela Ukrainy?

Teoretycznie, obywatel Ukrainy może stać się rezydentem podatkowym w Polsce już od pierwszego dnia pobytu w naszym kraju. Oświadczenie o uznaniu naszego kraju za centrum interesów osobistych lub gospodarczych ma charakter jednostronnej deklaracji. Płatnik nie musi badać prawdziwości takiego oświadczenia. Może to jednak zrobić, jeśli z dokumentów jakie posiada wynikają odmienne ustalenia. Za chwilę napiszemy o tym więcej.

Rezydencja podatkowa dla uchodźców. Spore wątpliwości

Ministerstwo Finansów zareagowało na wątpliwości, jakie narosły wokół ustalania przez płatników rezydencji podatkowej w odniesieniu do Ukraińców. Resort stanął na stanowisku, że w celu przeniesienia na teren polski tzw. ośrodka interesów życiowych, uchodźca może złożyć jedynie oświadczenie. Nic więcej. 

Przepisy, a konkretnie ustawa o PIT stanowi, że status rezydenta podatkowego w naszym kraju może uzyskać obcokrajowiec, którego ośrodek interesów życiowych znajduje się w Polsce lub przebywa na terenie RP dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. W przypadku uchodźców, którzy niedawno przyjechali do Polski, kluczowe jest tutaj słowo„lub”Nie muszą więc spełnić wymogu przebywania sześciu miesięcy w naszym kraju. 

E-faktury: MF udostępnił testową aplikację podatnika KSeFE-faktury: MF udostępnił testową aplikację podatnika KSeFMichał Górecki

Jakie są obowiązki płatnika?

Ministerstwo Finansów stawia sprawę jasno: „płatnik nie jest zobowiązany do dokonywania szczegółowych ustaleń w zakresie sytuacji faktyczno-prawnej podatnika i samodzielnego ustalenia państwa jego rezydencji podatkowej. W przypadku złożenia przez podatnika oświadczenia o posiadaniu ośrodka interesów życiowych w Polsce, płatnik nie jest zatem zobowiązany do badania prawdziwości tego oświadczenia, chyba że z informacji i dokumentów znajdujących się w jego posiadaniu wynikają ustalenia przeciwne”.

Więcej na ten temat można przeczytać w tym miejscu. Dostępne są również informacje w języku ukraińskim.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: podatki

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!