Polska udziela pożyczki Mołdawii. To aż 20 mln euro!

20 mln euro pożyczy Polska jednemu z najbiedniejszych krajów Europy – Mołdawii, wynika z informacji rządu. Pieniądze mają stanowić wsparcie zarówno gospodarki jak i społeczeństwa tej byłej radzieckiej republiki.

Polska udziela pożyczki Mołdawii. To aż 20 mln euro!
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 11 kwietnia 2022

20 mln euro pożyczki dla Mołdawii

Mołdawia to „wciśnięte” między Rumunię a Ukrainę państwo, które do 1991 roku było częścią Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Problemy gospodarcze tego kraju potęguje fatalna sytuacja geopolityczna. Wschodnie rubieże jego terytorium zajmuje samozwańcze i prorosyjskie quasi-państwo – Naddniestrze. Istnieje obawa, że Putin może posiadać tam sporo wojsk pozostających w zbrojnej gotowości, co może zagrażać zarówno pogrążonej w wojnie Ukrainie, jak również samej Mołdawii. 

Jaki jest najbiedniejszy kraj Europy?

W wielu zestawieniach Mołdawia figuruje jako najbiedniejszy europejski kraj, którego sytuacja jest gorsza niż w Albanii. Faktycznie, za prawie połowę PKB odpowiada rolnictwo i leśnictwo. Do upadku ZSRR gospodarka opierała się w dużej mierze na radzieckim systemie kołchozów i sowchozów. Niepodległość kraj ten przywitał z czterocyfrową inflacją przekraczającą 1000%

Dziś, według szacunków, nawet 9 na 10 obywateli tego kraju może żyć obecnie poniżej minimum egzystencji. W ostatnich latach kraj ten przechodzi pewne reformy, których powodzenie stoi pod znakiem zapytania m.in. z powodu fatalnej sytuacji demograficznej. Dla poprawienia swojej sytuacji kraj ten potrzebuje zewnętrznej pomocy. 

Pomoc Ukraińcom: Pół miliarda złotych dla samorządówPomoc Ukraińcom: Pół miliarda złotych dla samorządówAnna Malinowska

Mołdawia prosi o pożyczkę

„Wniosek” o pożyczkę dla Mołdawii nie był rozpatrywany przez władze RP zbyt długo. Premier tego kraju zwróciła się o wsparcie finansowe 15 marca 2022 roku. Już 8 kwietnia szef polskiego rządu podpisał z nią umowę pożyczki 

Na jakich warunkach państwo udziela pożyczki

Jak wynika z oficjalnych informacji Kiszyniów otrzymał od Warszawy pożyczkę w wysokości 20 mln euro. Spłata rozłożona jest na 20 lat. Jest to wsparcie celowe. Władze Mołdawii mają wykorzystać te środki na wsparcie gospodarki oraz swojego społeczeństwa. 

Przypomnijmy, po wybuchu wojny na Ukrainie, Mołdawia jako sąsiad zaatakowanego państwa przyjęła na swoje terytorium setki tysięcy uchodźców. Część z nich przemieściła się dalej do Rumunii oraz innych krajów UE. Niemniej w Mołdawii pozostało nadal wiele osób potrzebujących wsparcia. 

„Udzielenie wsparcia w postaci pożyczki wpisuje się w pakiet pomocy społeczności międzynarodowej oraz całokształt polskiej polityki wobec Mołdawii. Jest ona ukierunkowana na wsparcie reformatorskich i proeuropejskich działań władz tego kraju” – czytamy w oficjalnym komunikacie polskiego rządu. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!