Premie na działalność pozarolniczą łatwiej dostępne

Resort rolnictwa zmieni rozporządzenie regulujące proces ubiegania się o premię na działalność pozarolniczą. Już wiadomo, że formalności związane z taką formą wsparcia będą uproszczone, a same premie łatwiej dostępne. Zdaniem ministerstwa, to reakcja na konkretne oczekiwania ze strony potencjalnych beneficjentów. 

Premie na działalność pozarolniczą łatwiej dostępne
  • Anna Malinowska
  • /
  • 11 kwietnia 2022

Premie na działalność pozarolniczą

Mechanizm wsparcia polegający na udzielaniu premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej opiera się na Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW 2014-2020). Konkretnie mówimy o poddziałaniu Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich”.

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk poinformował o rozpoczęciu prac nad zmianą dotychczasowego rozporządzenia, jakie powstało niecałe sześć lat temu (Dz.U. 2016 poz. 1196 z późn. zm.), które reguluje kwestie związane z warunkami, trybem oraz samą wypłatą wsparcia. 

Łatwiejszy dostęp do pieniędzy na działalność pozarolniczą

Jak wynika z oficjalnego komunikatu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, planowane ułatwienia dla beneficjentów obejmą m.in. złagodzenie zobowiązań związanych z dokumentowaniem realizacji założeń biznesplanu. Chodzi tutaj o wytyczne w zakresie dochodowości działalności objętej wsparciem. 

Zmiany w biznesplanie z akceptacją ARiMR

Po drugie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, odpowiedzialna za udzielanie i wypłatę środków będzie mogła zaakceptować zmiany w biznesplanie np. w sytuacji, w której kwota na zakup samochodu będzie wyższa niż 50% wnioskowanej kwoty pomocy. Mowa o projektach, na których realizację już przyznano pomoc przed 22 stycznia 2022 roku. 

Wiadomo także, że zostanie ograniczony zakres wymaganych przez Agencję zmian założeń biznesplanu, w przypadku wprowadzenia których, beneficjant będzie musiał ubiegać się o zgodę dyrektora regionalnego oddziału ARiMR. 

Nawet ćwierć miliona złotych na biznes na wsiNawet ćwierć miliona złotych na biznes na wsiMikołaj Frączak

Dla kogo premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej?

Zgodnie z przyjętymi przepisami, o „Premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” może ubiegać się rolnik, małżonek rolnika lub jego domownik. Warunkiem jest nieprzerwane podleganie  przez rok (12 mies.) poprzedzający złożenie wniosku ubezpieczeniu w KRUS. Warto dodać, że musi być to ubezpieczenie w pełnym zakresie. O pieniądze na start własnego biznesu mogą ubiegać się osoby, które planują działalność pozarolniczą. Pomoc może sięgnąć nawet… 250 tys. złotych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!