Olej rzepakowy i przekręt na VAT. Tak państwo traci setki milionów złotych

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wraz z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) zlikwidowały grupę przestępczą, która specjalizowała się w oszustwach podatkowych. Łącznie w proceder oszustw na VAT zaangażowanych było 17 osób. Straty mogły iść w miliardy złotych.

Olej rzepakowy i przekręt na VAT. Tak państwo traci setki milionów złotych
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 10 listopada 2021

Oszustwa na olej rzepakowy

Jak udało się ustalić śledczym, rozbita właśnie grupa działa przez wiele lat. Według oficjalnego komunikatu KAS od 2010 roku. Jej zasięg obejmował nie tylko Polskę, ale także Czechy, Słowację oraz Bułgarię. Scenariusz działania oszustów opierał się na dobrze znany mechanizm karuzeli podatkowej.

Podmioty wystawiały nieprawdziwe faktury VAT. Dokumentowały one rzekomy obrót olejem rzepakowym. Zaangażowane w proceder spółki wykazywały koszty w deklaracjach podatkowych, a to pozwalało im na obniżenie wartości należnego podatku. 

Wartość faktur w tym przypadku sięgała prawie 2 mld złotych. Obecnie mówi się o około 170 mln złotych strat po stronie Skarbu Państwa. 

Znikający podatnik i karuzela VATZnikający podatnik i karuzela VATMikołaj Frączak

Kontrole KAS w wielu lokalizacjach

Krajowa Administracja Skarbowa wraz z CBŚP przeprowadziła przeszukania siedzib podejrzanych o udział w tym procederze. Akcja przeprowadzona była w województwach: śląskim, opolskim, wielkopolskim oraz zachodniopomorskim. 

Kary za udział w karuzeli VAT

W ramach przeprowadzonych działań zatrzymano łącznie 17 osób. W przypadku sześciu podejrzanych skierowano już wnioski do sądu o zastosowanie tymczasowego, trzymiesięcznego aresztu. Jak wyjaśnia na swojej stronie internetowej Krajowa Administracja Cyfrowa „Przestępstwa zarzucane podejrzanym zagrożone są karą pozbawienia wolności do 8 lat, przy czym osobom, którym zarzucono popełnienie zbrodni VAT-owskich grozi nawet do 25 lat pozbawienia wolności”.

Niewykluczone, że w tej konkretnej sprawie dojdzie do kolejnych zatrzymań. W opinii KAS jest ona wielowątkowa oraz rozwojowa. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!