Inflacja. Wiemy co drożeje najszybciej

Główny Urząd Statystyczny potwierdził wstępny szacunek inflacji w październiku 2021 roku. W ubiegłym miesiącu wyniosła ona 6,8%. GUS podał również szczegóły tych wyliczeń. Wiemy, co drożeje najszybciej. Niemal we wszystkich obszarach inflacja nie odpuszcza.

Inflacja. Wiemy co drożeje najszybciej
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 15 listopada 2021

Co drożeje najszybciej?

Tu nie ma niespodzianki. W ciągu ostatnich 12 miesięcy najwyższy wzrost cen odnotowano w obszarze paliw do prywatnych środków transportu, które zdrożały o 33,9%. W tej kategorii liderem jest gaz ciekły i pozostałe paliwa (bez benzyny i ON), których ceny wzrosły aż o… 53,1% r/r. Benzyna w ciągu roku zdrożała o 31% a olej napędowy o 34,5%. 

Duży skok cen odnotowano także w przypadku opału – 18,3%, gazu – 16,1%, energii elektrycznej 9,5% r/r. 

Jaka jest stopa bezrobocia w Polsce? (październik 2021)Jaka jest stopa bezrobocia w Polsce? (październik 2021)Mikołaj Frączak

O ile zdrożała żywność?

Według GUS wzrost cen żywności ogółem w ciągu ostatniego roku wyniósł 4,7%. W tej kategorii najbardziej dotkliwe są podwyżki cen pieczywa o 9,4% oraz mięsa drobiowego 18,8%. Niekorzystną dla konsumentów zmianę cen widać także w przypadku tłuszczów roślinnych – 15,5% oraz cukru 11,3%. Napoje bezalkoholowe natomiast są droższe o 7,3% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. 

Inflacja. Czy coś obecnie tanieje?

Niestety, ze statystyk wynika, że spadki cen odnotowano wyłącznie w pojedynczych kategoriach. W przypadku żywności wg GUS jest to mięso wieprzowe (spadek o 2,4% r/r). Innym przykładem jest sprzęt telekomunikacyjny (według koszyka statystycznego), którego ceny spadły średnio o 8,2%. 

GUS potwierdza szacunki październikowej inflacji

Główny Urząd Statystyczny potwierdził w poniedziałek (15.11) wstępny szacunek inflacji za październik. Wiadomo, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych r/r wyniósł +6,8%. W ujęciu miesięcznym ceny towarów i usług wzrosły o 1,1%. W przypadku towarów 1,3%, zaś usług 0,3%.

Do walki z inflacją włączyła się Rada Polityki Pieniężnej, która ostatnio dwukrotnie podniosła stopy procentowe, co dla wielu Polaków oznacza wyższe raty kredytów hipotecznych zaciągniętych i spłacanych w złotych polskich. To oznacza coraz większe zmniejszanie siły nabywczej polskiego konsumenta. Według zapowiedzi w tym tygodniu rząd ma przedstawić projekt tzw. tarczy antyinflacyjnej, która ma amortyzować szok cenowy, szczególnie dla najbiedniejszych rodzin. Z drugiej jednak strony, to oczekiwany ruch, który w dłuższej perspektywie może przełożyć się na ograniczenie zjawiska wzrostu cen.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!