fb

Inflacja. Wiemy co drożeje najszybciej

Główny Urząd Statystyczny potwierdził wstępny szacunek inflacji w październiku 2021 roku. W ubiegłym miesiącu wyniosła ona 6,8%. GUS podał również szczegóły tych wyliczeń. Wiemy, co drożeje najszybciej. Niemal we wszystkich obszarach inflacja nie odpuszcza.

Inflacja. Wiemy co drożeje najszybciej
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 15 listopada 2021

Co drożeje najszybciej?

Tu nie ma niespodzianki. W ciągu ostatnich 12 miesięcy najwyższy wzrost cen odnotowano w obszarze paliw do prywatnych środków transportu, które zdrożały o 33,9%. W tej kategorii liderem jest gaz ciekły i pozostałe paliwa (bez benzyny i ON), których ceny wzrosły aż o… 53,1% r/r. Benzyna w ciągu roku zdrożała o 31% a olej napędowy o 34,5%. 

Duży skok cen odnotowano także w przypadku opału – 18,3%, gazu – 16,1%, energii elektrycznej 9,5% r/r. 

Jaka jest stopa bezrobocia w Polsce? (październik 2021)Jaka jest stopa bezrobocia w Polsce? (październik 2021)Mikołaj Frączak

O ile zdrożała żywność?

Według GUS wzrost cen żywności ogółem w ciągu ostatniego roku wyniósł 4,7%. W tej kategorii najbardziej dotkliwe są podwyżki cen pieczywa o 9,4% oraz mięsa drobiowego 18,8%. Niekorzystną dla konsumentów zmianę cen widać także w przypadku tłuszczów roślinnych – 15,5% oraz cukru 11,3%. Napoje bezalkoholowe natomiast są droższe o 7,3% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. 

Inflacja. Czy coś obecnie tanieje?

Niestety, ze statystyk wynika, że spadki cen odnotowano wyłącznie w pojedynczych kategoriach. W przypadku żywności wg GUS jest to mięso wieprzowe (spadek o 2,4% r/r). Innym przykładem jest sprzęt telekomunikacyjny (według koszyka statystycznego), którego ceny spadły średnio o 8,2%. 

GUS potwierdza szacunki październikowej inflacji

Główny Urząd Statystyczny potwierdził w poniedziałek (15.11) wstępny szacunek inflacji za październik. Wiadomo, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych r/r wyniósł +6,8%. W ujęciu miesięcznym ceny towarów i usług wzrosły o 1,1%. W przypadku towarów 1,3%, zaś usług 0,3%.

Do walki z inflacją włączyła się Rada Polityki Pieniężnej, która ostatnio dwukrotnie podniosła stopy procentowe, co dla wielu Polaków oznacza wyższe raty kredytów hipotecznych zaciągniętych i spłacanych w złotych polskich. To oznacza coraz większe zmniejszanie siły nabywczej polskiego konsumenta. Według zapowiedzi w tym tygodniu rząd ma przedstawić projekt tzw. tarczy antyinflacyjnej, która ma amortyzować szok cenowy, szczególnie dla najbiedniejszych rodzin. Z drugiej jednak strony, to oczekiwany ruch, który w dłuższej perspektywie może przełożyć się na ograniczenie zjawiska wzrostu cen.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT
podatki

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT

Resort finansów przypomina, ze termin na rozliczenie rocznego podatku CIT za 2021 rok został przedłużony. Aktualnie, ten obowiązek upływa dopiero 30 czerwca 2022 roku – czytamy w komunikacie MF....

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!