Biznesplan na wyłudzenie miliona złotych. Wpadło dwoje „przedsiębiorców”

Dwie osoby z powiatu łańcuckiego (Podkarpackie) usłyszały zarzut wyłudzenia pożyczek oraz dofinansowania do umowy leasingu – informuje rzeszowska policja. Dzięki podrobionym dokumentom, jakich używali w kontaktach z instytucjami finansowymi, wyłudzono w ten sposób ponad 1,1 mln złotych.

Biznesplan na wyłudzenie miliona złotych. Wpadło dwoje „przedsiębiorców”
  • Michał Górecki
  • /
  • 15 listopada 2021

Wyłudzenie pożyczek i dofinansowania

Podkarpacka policja ustaliła, że 38-letni mężczyzna wraz z 40-letnią kobietą działali wspólnie oraz w porozumieniu. Za pomocą fałszywych dokumentów, jakie przedkładali w instytucjach finansowych, wyłudzali pożyczki oraz dofinansowanie leasingu maszyny budowlanej. W ten sposób w ich ręce trafiło przeszło 1.166.000 złotych.

Sprawą już zajęła się prokuratura. Kobieta, która miała dowodzić w tym „przedsiębiorczym duecie”, trafiła tymczasowo do aresztu na trzy miesiące. Mężczyzna z kolei musiał zapłacić 20 tys. zł poręczenia majątkowego. Jest pod dozorem policji oraz nie może wyjeżdżać za granicę. Teraz sprawa trafi na wokandę. 

Czy można zgłosić przestępstwo anonimowo?Czy można zgłosić przestępstwo anonimowo?Michał Górecki

Wyłudzanie środków na działalność gospodarczą

Jak informuje Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie, omawiana sprawa rozpoczęła się w 2019 roku. Wówczas funkcjonariusze zajmujący się przestępczością gospodarczą otrzymali zgłoszenie od poszkodowanej instytucji finansowej o wyłudzeniu pożyczki. Przestępstwo polegało na przedłożeniu podrobionych dokumentów, które były kluczowe w podejmowaniu decyzji o przyznaniu pożyczki.

Mało tego. Okazało się, że mężczyzna nie spłacał należności związanych z przyznanym wsparciem. Chodziło o niebagatelną kwotę pół miliona złotych. 

Seria wyłudzeń „na firmę”

Analizujący sprawę policjanci odszukali kolejny trop w tej sprawie. Okazało się, że w niemal identycznych okolicznościach 40-letnia szwagierka mężczyzny, która również mieszkała w powiecie łańcuckim, uzyskała... kolejne pół miliona złotych wsparcia. Także w jej przypadku „pomogły” fałszywe dokumenty. Podobnie jak szwagier nie spłacała powstałych w ten sposób zobowiązań. 

Policjantom udało się połączyć wątki i ustalić, że dwoje mieszkańców podrzeszowskich miejscowości działało wspólnie i w porozumieniu. W toku śledztwa okazało się, że na taki pomysł szybkiego wzbogacenia się wpadła 40-latka. „Policjanci ustalili, że obydwoje wyłudzili jeszcze w jednej z firm leasingowych finansowanie na leasing maszyny budowlanej. W tym wypadku starty przekraczały 166 tys. złotych” – informuje KWP w Rzeszowie.

Wielomiesięczne śledztwo – dwoje podejrzanych

Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie zajęła się dokładnie tą sprawą, którą wyróżnia pokaźna wysokość strat. Zatrzymanie dwójki podejrzanych poprzedziło wielomiesięczne śledztwo, szereg czynności procesowych oraz zabezpieczanie dokumentów. 

W ocenie policji sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zarzuty. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!