Nie ma odwrotu. Podatkowy Polski Ład z podpisem Prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał podatkową część Polskiego Ładu. Przy tej okazji akceptację głowy państwa zyskały również projekty „emerytury bez podatku” oraz „mieszkania bez wkładu własnego”. Tym samym sztandarowy projekt rządu staje się faktem. 

Nie ma odwrotu. Podatkowy Polski Ład z podpisem Prezydenta
  • Michał Górecki
  • /
  • 16 listopada 2021

Polski Ład – co się zmienia w podatkach. 

Od 2022 roku kwota wolna od podatku wyniesie 30.000 PLN. Ministerstwo Finansów zwraca uwagę, że od teraz „będzie ona na europejskim poziomie”. Kolejną istotną zmianą jest podniesienie progu podatkowego z 85.000 zł na 120.000 złotych. To oznacza, że spora grupa osób nie będzie płaciła wyższego podatku w wysokości 32%. Akurat te zmiany, były postulowane przez różne środowiska od wielu lat. I również od wielu lat pozostawały jedynie politycznymi deklaracjami. Aż do teraz.

Co pracodawcom nie podoba się w Polskim Ładzie

Powyższe zmiany to nieliczne punkty, które znalazły akceptację u pracodawców. Konfederacja Lewiatan już nazwała nowe prawo „najwyższą podwyżką podatków dla przedsiębiorców w historii”. Na nic zdały się jednak apele o wydłużenie vacatio legis, a tym samym wprowadzenie zmian dopiero od 2023 roku.

Przedsiębiorcy mają zastrzeżenia co do likwidacji możliwości odpisu składki zdrowotnej od podatku. Sporo zmian znalazło się także w obszarze samego naliczania składki zdrowotnej przedsiębiorcom. Wprowadzono jednak tzw. ulgę dla klasy średniej, jednak wbrew propozycji senatu nie objęła ona emerytów oraz osób zatrudnionych na umowę zlecenie. 

Polski Ład – emerytura bez podatku

Z nowych przepisów ucieszy się ponad 8 mln emerytów i rencistów. Mowa o przepisie zakładającym brak opodatkowania emerytur i rent do wysokości 2500 złotych brutto miesięcznie. Według resortu rodziny, około 90% emerytów może liczyć na wyższe kwoty świadczeń. Więcej na ten temat, jeszcze na etapie legislacyjnym, pisaliśmy w Dzienniku Prawnym tutaj

Polski Ład – mieszkanie bez wkładu własnego

Podpis prezydenta oznacza również, że realizacji doczeka się także inny plan „mieszkanie bez wkładu własnego”.Zgodnie z przyjętą ustawą, szczególną instytucją w tym mechanizmie pomocy będzie Bank Gospodarstwa Krajowego. Bank ten ma udzielać gwarancji do 20% kwoty kredytu, jednak nie wyższej niż 100 tys. zł i minimum na 15 lat. To co istotne BGK spłaci część kredytu, jeśli w rodzinie objętej wsparciem urodzi się drugie lub kolejne dziecko. Trzeba pamiętać, że to państwo, za pośrednictwem wspomnianego banku będzie gwarantowało wspomnianą kwotę kredytu. O tym projekcie pisaliśmy m.in. w tym artykule

Pełna lista zmian wynikających z ustaw podpisanych 16 listopada 2021 r. przez Prezydenta znajduje się tutaj.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!