Ruszyła wypłata rekompensat w woj. podlaskim i lubelskim w związku ze stanem wyjątkowym

Wojewoda lubelski i wojewoda podlaski  ruszyli z wypłatą rekompensat dla przedsiębiorców w związku ze stanem wyjątkowym – informuje MSWiA. Wszyscy, którzy złożyli wnioski zgodne z obowiązującymi na mocy ustawy zasadami, otrzymają rekompensaty do końca przyszłego tygodnia (tj. 26.11). 

Ruszyła wypłata rekompensat w woj. podlaskim i lubelskim w związku ze stanem wyjątkowym
  • Michał Górecki
  • /
  • 17 listopada 2021

Ile wniosków o rekompensaty w związku ze stanem wyjątkowym?

Najwięcej wniosków o rekompensaty przekazano w województwie podlaskim. Do Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku wpłynęło bowiem 100 takich dokumentów. Dużo mniej wniosków dotarło do Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie – tylko 39. Jak informuje MSWiA - „rekompensaty przysługują przedsiębiorcom w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego”.

Nowe zakazy, mniej swobody i większe uprawnienia mundurowych przy granicyNowe zakazy, mniej swobody i większe uprawnienia mundurowych przy granicyMonika Świetlińska

Konieczna decyzja o rekompensacie

W przypadku województwa podlaskiego wydano już 55 decyzji przyznających tego typu pomoc. W drugim z uprawnionych województw – lubelskim jedynie 16. 

W większości, pozytywne decyzje otrzymały podmioty, które działają w szeroko rozumianej branży HORECA tj. turystycznej, hotelarskiej i gastronomicznej.

Kiedy wypłata rekompensat? 

W obu regionach wypłata rekompensat ruszyła we wtorek, 16 listopada. 

Jak wyjaśnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - Ustawa o rekompensatach dla przedsiębiorców w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego i lubelskiego weszła w życie 4 października br. Zgodnie z ustawą, wojewoda ma 14 dni na rozpatrzenie wniosku i 30 dni na wypłacenie rekompensaty”. 

Przypomnijmy, w związku z napiętą sytuacją na granicy między Polską a Białorusią od 2 września 2021 r. w części województw lubelskiego i podlaskiego obejmuje stan wyjątkowy. Strefa ta dotyczy wąskiego pasa miejscowości położonych najbliżej granicy państwowej. Zgodnie z decyzją posłów, rekompensata wynosi 65% średniego miesięcznego przychodu wnioskodawcy ze świadczonych usług, bądź wykonywanej działalności w miesiącach: czerwcu, lipcu oraz sierpniu. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!