Szlaban dla odpadów. Koniec z nielegalnym importem śmieci?
Z jednej strony potężne przychody dla firm przyjmujących odpady – z drugiej ogromne nakłady na zagospodarowanie śmieci. Ten układ stwarza pole do nadużyć – uważa ministerstwo klimatu. Teraz chce postawić szlaban dla nieuczciwych podmiotów działających w tej branży.
- Mikołaj Frączak
- /
- 18 listopada 2021
Problem z odpadami – duża szara strefa
Nielegalny import odpadów do naszego kraju będzie pod specjalnym nadzorem. „Wszystkie importowane do Polski odpady będą objęte systemem SENT” – poinformował wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba podczas czwartkowej konferencji prasowej.
Dziś nikt nie ma wątpliwości, że w tym obszarze w naszym kraju występuje dość duża przestrzeń dla nieuczciwych graczy, bowiem niska odpowiedzialność za łamanie przepisów dotyczących ochrony środowiska, przyczyniła się do rozwoju szarej strefy. W ocenie wiceszefa resortu klimatu szacowana jest ona między 10 a 40% całego rynku gospodarki odpadami.
Gdzie zgłosić nielegalne wysypisko śmieci?Anna Malinowska
Jak walczyć z szarą strefą na rynku odpadów?
Wiceminister Ozdoba nie ma wątpliwości. Rynek gospodarowania odpadami musi zostać uszczelniony. Chodzi także o przeciwdziałanie stratom, jakie ponosi państwo w związku z uszczupleniem w zakresie podatku VAT z obrotem odpadami.
Główny Inspektor Ochrony Środowiska we współpracy z Krajową Administracją Skarbową opracował zmiany w przepisach wykonawczych do ustawy z 9 marca 2017 roku o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów. „Będzie ona polegała na zobowiązaniu przedsiębiorstw zajmujących się transgranicznym obrotem odpadami do rejestrowania każdego przewozu odpadów poprzez elektroniczną platformę PUESC Ministerstwa Finansów, co realizowane będzie za pośrednictwem oferowanego w ramach Platformy PentaTAX – modułu SENT”. To oznacza, że „transport” odpadów do Polski będzie objęty zaawansowanym nadzorem.
Fiskus w służbie środowisku?
SzefowaKrajowej Administracji Skarbowej, Magdalena Rzeczkowska podkreśliła, że „KAS wspiera uczciwą konkurencję na rynku i walczy z nieuczciwym biznesem. SENT jest jednym z narzędzi, które wykorzystujemy w tym celu. Od kwietnia 2017 r. do czerwca 2020 r. przeprowadziliśmy ponad 1,4 mln kontroli i wykryliśmy ponad 16 tys. nieprawidłowości w przewozie towarów wrażliwych” – powiedziała.
To oznacza, że zarówno na podmiot wysyłający, odbierający jak i przewoźnika zajmującego się transportem odpadów nałożone zostaną obowiązki dokonania odpowiedniego zgłoszenia przewozu. Dane będą musiały być uzupełniane i aktualizowane. Mało tego. Firma transportowa, będzie miała obowiązek przekazywania… danych geolokalizacyjnych (GPS). Z kolei kierujący będzie musiał posiadać odpowiedni numer referencyjny, by uruchomić lokalizator. To oznacza, że przestrzeń do jakichkolwiek nadużyć zostanie praktycznie zlikwidowana.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.