Skorzystałeś z Tarczy antykryzysowej? Ministerstwo ma dobrą wiadomość

Rząd przedłuża termin, w jakim przedsiębiorcy mogą rozliczyć nadwyżkę z pomocy z Tarczy Finansowej PFR 2.0. Przypomnijmy, rozwiązanie to było adresowane do przedsiębiorców, którzy na własnej skórze odczuli negatywne skutki pandemii.

Skorzystałeś z Tarczy antykryzysowej? Ministerstwo ma dobrą wiadomość
  • Anna Malinowska
  • /
  • 18 listopada 2021

Więcej czasu dla beneficjentów Tarczy 2.0

Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które było inicjatorem wydłużenia terminu na rozliczenie nadwyżki z Tarczy Finansowej PFR 2.0. wyjaśnia, że dzięki takiej operacji wiele firm zyska dodatkowy czas, który jest ważny dla ustabilizowania swojej sytuacji finansowej. Chodzi także o zabezpieczenie środków, które są wymagane na spłatę oraz bieżące działanie przedsiębiorstw. 

Szef sprawdzi, czy pracownik jest zaszczepiony. Jest projekt poselskiSzef sprawdzi, czy pracownik jest zaszczepiony. Jest projekt poselskiAnna Malinowska

Uchwała rządu dla beneficjentów Tarczy 2.0

O wydłużeniu terminu zdecydowała Rada Ministrów i zapisała to rozwiązanie w specjalnej uchwale. 

To oznacza, że beneficjent wspomnianej pomocy ma czas na jej rozliczenie do 15 marca 2022 roku. Jak tłumaczy minister rozwoju i technologii Piotr Nowak - „wydłużyliśmy o 6 tygodni czas na rozliczenie  nadwyżek ze środków pomocowych, jakie otrzymali z rządowej Tarczy Finansowej 2.0. Dzięki temu będą mieli więcej czasu na uregulowanie należności i zabezpieczenie płynności finansowej swoich firm, w szczególności tych z sektora MŚP – powiedział cytowany w komunikacie kierowanego przez siebie resortu.

Przesunięcie rozliczenia z tarczy a prawo unijne

Ministerstwo rozwoju zapewnia, że korekta terminu rozliczenia z 31 stycznia na 15 marca 2022 roku, która została zapisana w rządowej uchwale, jest zgodna prawem unijnym w zakresie pomocy publicznej. To oznacza, że przepis ten może wejść w życie bez notyfikacji ze strony Komisji Europejskiej.

Tarcza Finansowa PFR 2.0

Przypomnijmy, od 15.01. do 28.02.2021 roku 47,7 tysięcy firm, z czego 7 tys. zalicza się do sektora MŚP, skorzystało z Tarczy Finansowej 2.0. Łączna kwota przekazana w ten sposób do przedsiębiorców wyniosła 7,1 mld zł. Ponad połowa – bo 3,8 mld zł zasiliło mikro, małe oraz średnie firmy. Średnia kwota wsparcia to 539 tys. złotych. 

Pomoc była przeznaczona dla firm, których główna działalność zawarta jest w 54 kodach PKD. Mowa np. o przedsiębiorstwach działających w branży hotelarskiej, turystycznej, targowej czy fitness. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!