Skorzystałeś z Tarczy antykryzysowej? Ministerstwo ma dobrą wiadomość
Rząd przedłuża termin, w jakim przedsiębiorcy mogą rozliczyć nadwyżkę z pomocy z Tarczy Finansowej PFR 2.0. Przypomnijmy, rozwiązanie to było adresowane do przedsiębiorców, którzy na własnej skórze odczuli negatywne skutki pandemii.
- Anna Malinowska
- /
- 18 listopada 2021
Więcej czasu dla beneficjentów Tarczy 2.0
Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które było inicjatorem wydłużenia terminu na rozliczenie nadwyżki z Tarczy Finansowej PFR 2.0. wyjaśnia, że dzięki takiej operacji wiele firm zyska dodatkowy czas, który jest ważny dla ustabilizowania swojej sytuacji finansowej. Chodzi także o zabezpieczenie środków, które są wymagane na spłatę oraz bieżące działanie przedsiębiorstw.
Szef sprawdzi, czy pracownik jest zaszczepiony. Jest projekt poselskiAnna Malinowska
Uchwała rządu dla beneficjentów Tarczy 2.0
O wydłużeniu terminu zdecydowała Rada Ministrów i zapisała to rozwiązanie w specjalnej uchwale.
To oznacza, że beneficjent wspomnianej pomocy ma czas na jej rozliczenie do 15 marca 2022 roku. Jak tłumaczy minister rozwoju i technologii Piotr Nowak - „wydłużyliśmy o 6 tygodni czas na rozliczenie nadwyżek ze środków pomocowych, jakie otrzymali z rządowej Tarczy Finansowej 2.0. Dzięki temu będą mieli więcej czasu na uregulowanie należności i zabezpieczenie płynności finansowej swoich firm, w szczególności tych z sektora MŚP – powiedział cytowany w komunikacie kierowanego przez siebie resortu.
Przesunięcie rozliczenia z tarczy a prawo unijne
Ministerstwo rozwoju zapewnia, że korekta terminu rozliczenia z 31 stycznia na 15 marca 2022 roku, która została zapisana w rządowej uchwale, jest zgodna prawem unijnym w zakresie pomocy publicznej. To oznacza, że przepis ten może wejść w życie bez notyfikacji ze strony Komisji Europejskiej.
Tarcza Finansowa PFR 2.0
Przypomnijmy, od 15.01. do 28.02.2021 roku 47,7 tysięcy firm, z czego 7 tys. zalicza się do sektora MŚP, skorzystało z Tarczy Finansowej 2.0. Łączna kwota przekazana w ten sposób do przedsiębiorców wyniosła 7,1 mld zł. Ponad połowa – bo 3,8 mld zł zasiliło mikro, małe oraz średnie firmy. Średnia kwota wsparcia to 539 tys. złotych.
Pomoc była przeznaczona dla firm, których główna działalność zawarta jest w 54 kodach PKD. Mowa np. o przedsiębiorstwach działających w branży hotelarskiej, turystycznej, targowej czy fitness.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.