Miliony złotych dla bibliotek i małych księgarni

Przeszło 43 mln złotych trafi do bibliotek, a 3 mln złotych do małych księgarni. Resort kultury rozstrzygnął potężny program finansowy, którego celem jest rozwój czytelnictwa w Polsce. Rząd chce w ten sposób wspierać nie tylko ofertę bibliotek, ale także niezależnych księgarni działających poza dużymi sieciami. 

Miliony złotych dla bibliotek i małych księgarni
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 22 listopada 2021

Ile pieniędzy dla bibliotek?

Jak informuje ministerstwo kultury w pierwszym naborze w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, dofinansowanie trafiło do szesnastu bibliotek na niebagatelną kwotę 26 milionów złotych. To jednak nie wszystko bowiem do tej sumy należy doliczyć wsparcie jakie przekazano dla 13 bibliotek w ramach procedury odwoławczej – 17,5 mln złotych. Łącznie daje to kwotę przekraczającą 43 mln złotych.

Badanie Orange: 25% najuboższych gospodarstw bez internetuBadanie Orange: 25% najuboższych gospodarstw bez internetuAnna Malinowska

Pieniądze dla małych księgarni

Innym elementem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa są tzw. „Certyfikaty dla małych księgarni”. 

W ramach pilotażowej edycji programu, 106 niezależnych księgarni otrzymało prawie 3 mln złotych państwowego wsparcia. „W pierwszym naborze dofinansowanie uzyskało 90 księgarni, a w ramach odwołań do grona beneficjentów dołączyło kolejnych 16 placówek. W przeważającej większości wnioskującym przyznane zostało wsparcie na maksymalną kwotę 30 tys. zł”informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Czym jest Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa?

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. 2021-2025 to obecnie największy wieloletni program Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest on także określany mianem jednego z najważniejszych. MKiDN współpracuje w tym zakresie z resortem edukacji, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury (NCK).

Łączna pula całego przedsięwzięcia przekracza miliard złotych. Założono, że 635 mln złotych (czyli prawie 60%) to pieniądze pochodzące z budżetu państwa. Z kolei 445 mln złotych to wymagany wkład własny beneficjentów. Zaangażowanie budżetu w drugą edycję programu jest o 180 mln złotych wyższe, niż w przypadku pierwszej edycji przypadającej na lata 2016-2020. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: firma

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!