Setki tysięcy rodziców zignorowało 300+?

Już tylko ostatnie dni pozostały na wnioskowanie o wypłatę zasiłku 300+. Okazuje się jednak, że do tej pory pieniądze nie wpłynęły na konta rodziców około 200 tys. dzieci! I wcale nie dlatego, że państwo ich nie przekazało. Po prostu nie zrobili nic, by otrzymać wsparcie w ramach programu „Dobry start”.

Setki tysięcy rodziców zignorowało 300+?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 22 listopada 2021

Ile dzieci bez 300+?

200 tysięcy osób to więcej, niż wynosi liczba mieszkańców Kielc. Jak się okazuje, tak wiele dzieci (a właściwie ich rodzin) może się obejść bez państwowych funduszy na wyprawkę szkolną. Do świadczenia „Dobry Start” uprawnionych jest około 4,5 mln dzieci oraz młodzieży szkolnej. Z danych, do których dotarło money.pl, wynika, że ze świadczenia skorzystało dotąd 4,3 mln uczniów. Z pewnością nie mówimy tutaj o błędzie systemu. ZUS chwali się, że dzięki informatycznej ścieżce, wsparcie zostało rozdystrybuowane praktycznie w sposób automatyczny.

Dwustutysięczna „luka” wśród beneficjentów „Dobrego Startu” wynika z niezłożonych dotąd wniosków. Czyżby aż tak duże grono rodzin, nie potrzebowało dofinansowania wyprawki? Powód może być też inny.

Dobry start według nowych zasad

Inna rzecz, że od 2021 roku, wnioskowanie o 300 plus możliwe jest wyłącznie drogę elektroniczną. Nie wiadomo ile rodzin z grupy osób tzw. wykluczonych cyfrowo, nie poradziło sobie z nowym systemem. Dość wspomnieć, że resort rodziny zaproponował przecież pomoc takim rodzicom, która była udzielana m.in. w placówkach ZUS, a nawet w czasie dyżurów na poczcie. Nie powinno być więc problemu ze złożeniem odpowiedniego wniosku.

Dodatkowym wymogiem jest posiadanie rachunku bankowego. Resort rodziny skończył z wypłacaniem środków „do ręki”. Warto pamiętać, że dokładnie taki sam system wnioskowania i dystrybucji będzie od przyszłego roku dotyczył świadczenia „Rodzina 500+”. Również w tym przypadku Gminne Ośrodki Pomocy Rodzinie wyręczy Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

Do kiedy można wnioskować o 300 plus?

Kilka dni temu w Dzienniku Prawnym pisaliśmy o zbliżającym się terminie, po przekroczeniu którego, pieniądze z „Dobrego startu” przysługujące na nasze pociechy po prostu przepadną. Podobnie jak w latach ubiegłych termin ten upływa 30 listopada. Później uzyskanie świadczenia z tegorocznej puli będzie już nie możliwe

Pieniądze na dziecko mogą przepaść! Zostało niewiele czasuPieniądze na dziecko mogą przepaść! Zostało niewiele czasuMartyna Kowalska

300 plus last minute

Jak wspomnieliśmy, jedyną drogą ubiegania się o wypłatę 300 plus jest procedura elektroniczna. Można to zrobić na przykład przez portal „Empatia”, bankowość elektroniczną oraz Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS). 

Jak informuje ministerstwo rodziny — „Wniosek może złożyć matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka, czyli osoba, która faktycznie opiekuje się dzieckiem i złożyła do sądu wniosek o jego adopcję, a w przypadku pełnoletnich uczniów niebędących na utrzymaniu rodziców – sama osoba ucząca się”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!