Tarcza antyinflacyjna. Rząd obniży akcyzę
Obniżka akcyzy na nośniki energii będzie elementem tarczy antyinflacyjnej – poinformował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Zdaniem szefa rządu rozwiązania mające stawić czoła drożyźnie, mogą być wdrożone jeszcze przed Bożym Narodzeniem.

- Anna Malinowska
- /
- 22 listopada 2021
Tarcza antyinflacyjna – rząd ujawnia pierwsze szczegóły
Morawicki zauważył, że nośniki energii stanowią wyraźny czynnik leżący u podstaw obserwowanej inflacji. Dodał, że problem ten dotyczy wielu europejskich krajów, gdzie odczyty inflacji osiągają historyczne poziomy, nieobserwowane czasami od 20, czy 30 lat.
Premier zapowiedział, że zaproponowana wkrótce przez rząd tarcza antyinflacyjna będzie zawierała m.in. obniżkę podatku akcyzowego związanego z nośnikami energii. Dodał, że rozwiązania są już „praktycznie gotowe”. Ocenił, że mogą być one wdrożone jeszcze w 2021 roku, przed Bożym Narodzeniem.
Drożyzna szybko nie ustąpi. Fatalne wieści z polskich firmMichał Górecki
Tarcza antyinflacyjna – czym będzie?
Zapowiedziana obniżka akcyzy prawdopodobnie będzie jednym z wielu działań rządu, obiecywanych już od kilku tygodni. Z wypowiedzi polityków oraz z publikacji w środkach masowego przekazu wynika, że wśród propozycji znajduje się m.in. bon, który będzie można zrealizować podczas zakupów na określone produkty. Póki co jest to nieoficjalna propozycja. Nie jest bowiem znana dokładna charakterystyka tych rozwiązań.
Wysoka inflacja w Polsce
Odczyt inflacji za październik 2021 roku wyniósł 6,8%, a to oznacza, że mamy do czynienia z dawno niewidzianymi poziomami. Ostatni raz, tak wysoką inflację nad Wisłą odnotowano na przełomie wiosny i lata 2001 roku, a zatem ponad 20 lat temu.
Ze szczegółowych danych wynika, że najsilniejszy wzrost cen odnotowano po stronie paliw płynnych – benzyny, oleju napędowego oraz gazu. Rosnące ceny paliw dość szybko przekładają się na wzrosty cen innych produktów czy usług w związku z rosnącymi kosztami transportu.
Według Głównego Urzędu Statystycznego wzrost cen żywności ogółem w ciągu ostatniego roku (październik 2021 vs. październik 2020) wyniósł 4,7%. W tej kategorii najbardziej widoczne są podwyżki cen pieczywa, które zdrożało w ciągu roku o 9,4% oraz mięsa drobiowego — o 18,8%. Niekorzystną dla konsumentów zmianę cen widać także w przypadku tłuszczów roślinnych – 15,5% r/r. Podrożał także cukier 11,3%. Napoje bezalkoholowe kosztują więcej o 7,3% niż rok wcześniej.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.