Tarcza antyinflacyjna. Rząd obniży akcyzę

Obniżka akcyzy na nośniki energii będzie elementem tarczy antyinflacyjnej – poinformował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Zdaniem szefa rządu rozwiązania mające stawić czoła drożyźnie, mogą być wdrożone jeszcze przed Bożym Narodzeniem.

Tarcza antyinflacyjna. Rząd obniży akcyzę
  • Anna Malinowska
  • /
  • 22 listopada 2021

Tarcza antyinflacyjna – rząd ujawnia pierwsze szczegóły

Morawicki zauważył, że nośniki energii stanowią wyraźny czynnik leżący u podstaw obserwowanej inflacji. Dodał, że problem ten dotyczy wielu europejskich krajów, gdzie odczyty inflacji osiągają historyczne poziomy, nieobserwowane czasami od 20, czy 30 lat. 

Premier zapowiedział, że zaproponowana wkrótce przez rząd tarcza antyinflacyjna będzie zawierała m.in. obniżkę podatku akcyzowego związanego z nośnikami energii. Dodał, że rozwiązania są już „praktycznie gotowe”. Ocenił, że mogą być one wdrożone jeszcze w 2021 roku, przed Bożym Narodzeniem.

Drożyzna szybko nie ustąpi. Fatalne wieści z polskich firmDrożyzna szybko nie ustąpi. Fatalne wieści z polskich firmMichał Górecki


Tarcza antyinflacyjna – czym będzie?

Zapowiedziana obniżka akcyzy prawdopodobnie będzie jednym z wielu działań rządu, obiecywanych już od kilku tygodni. Z wypowiedzi polityków oraz z publikacji w środkach masowego przekazu wynika, że wśród propozycji znajduje się m.in. bon, który będzie można zrealizować podczas zakupów na określone produkty. Póki co jest to nieoficjalna propozycja. Nie jest bowiem znana dokładna charakterystyka tych rozwiązań. 

Wysoka inflacja w Polsce

Odczyt inflacji za październik 2021 roku wyniósł 6,8%, a to oznacza, że mamy do czynienia z dawno niewidzianymi poziomami. Ostatni raz, tak wysoką inflację nad Wisłą odnotowano na przełomie wiosny i lata 2001 roku, a zatem ponad 20 lat temu.

Ze szczegółowych danych wynika, że najsilniejszy wzrost cen odnotowano po stronie paliw płynnych – benzyny, oleju napędowego oraz gazu. Rosnące ceny paliw dość szybko przekładają się na wzrosty cen innych produktów czy usług w związku z rosnącymi kosztami transportu. 

Według Głównego Urzędu Statystycznego wzrost cen żywności ogółem w ciągu ostatniego roku (październik 2021 vs. październik 2020) wyniósł 4,7%. W tej kategorii najbardziej widoczne są podwyżki cen pieczywa, które zdrożało w ciągu roku o 9,4% oraz mięsa drobiowego — o 18,8%. Niekorzystną dla konsumentów zmianę cen widać także w przypadku tłuszczów roślinnych – 15,5% r/r. Podrożał także cukier 11,3%. Napoje bezalkoholowe kosztują więcej o 7,3% niż rok wcześniej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!