Spłata kredytów do 10 tys. doprowadza Polaków do paniki

Statystyki w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazie informacji kredytowych BIK pokazują, że prawie połowa niesolidnych dłużników, czyli 1,25 mln osób, nie daje sobie rady już z kwotami nieprzekraczającymi 5 tys. zł. Co to oznacza?

Spłata kredytów do 10 tys. doprowadza Polaków do paniki
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 24 listopada 2021

Kto ma największe problemy ze spłatami?

- Jak wynika z badania zrealizowanego przez Quality Watch dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, dla 28 proc. badanych Polaków barierą powodującą, że zaczynają wątpić w szanse spłaty swoich zobowiązań jest 10 tys. zł — przekazała nam Diana Borowiecka, starszy specjalista ds. PR w BIG InfoMonitor.

To kwota, z którą nie radzą sobie szczególnie osoby starsze, czyli 37%, kobiety – 33%, a także mieszkańcy małych miast do 20 tys. — 33%. Ze spłatą takiej kwoty najlepiej radzą sobie aktywni zawodowo 35-44 latkowie i mężczyźni. Okazuje się ponadto, że wyraźnie częściej kwoty tej boją się mieszkańcy województw: pomorskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego.

Nie mogą spłacić długów, ale postrzegają się jako zamożni

– Co niepokojące, na 10 tys. zł jako sumę, która zaczyna odbierać wiarę w możliwość wyjścia z długów wskazuje też niemal jedna czwarta deklarujących, że mogą sobie pozwolić na większe wydatki, bo we własnym odczuciu dają sobie nieźle radę albo postrzegają się jako zamożni. Problemem jest jednak brak poduszki finansowej na ewentualne trudne czasy. Oszczędzanie nie jest najmocniejszą stroną Polaków, posiadanie oszczędności stanowiących równowartość trzech pensji deklaruje zwykle najwyżej co drugi ankietowany – zwraca uwagę Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Nie jest niczym zaskakującym, że  z kolei spłata 10 tys. zł stanowi problem dla połowy osób informujących, że muszą odmawiać sobie wielu rzeczy, aby pieniędzy wystarczyło na życie oraz oceniających, że nie stać ich nawet na sfinansowanie najpilniejszych potrzeb. 

Które zobowiązania trudno uregulować?

Zdecydowana większość tych niesolidnych dłużników, 61 proc., czyli ponad 1,66 mln osób, ma do spłaty właśnie przeterminowane zobowiązania nieprzekraczające 10 tys. zł — potwierdza Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor. Takie same dane dostarcza baza informacji kredytowych BIK.

Inne zaległości, to znaczy wobec telekomów, operatorów telewizji kablowej, firm windykacyjnych, długi czynszowe, alimentacyjne, niezapłacone koszty sądowe oraz raty kredytów i pożyczek ma 2,73 mln osób, czyli niecałe 9 proc. pełnoletniej populacji.

– Rozkład zadłużenia pokazuje, że do zepsucia wiarygodności płatniczej nie potrzeba niebotycznych zaległości. Co czwarty z niesolidnych dłużników winny jest do 2 tys. zł, czyli nie więcej niż jedną pensję minimalną netto, a prawie połowa do 5 tys. zł. Tym samym z powodu relatywnie niskiego zadłużenia mają w oczach instytucji finansowych niejasną sytuację, a to oznacza, że mogą doświadczyć kłopotów nie tylko z zaciągnięciem kredytu czy pożyczki, ale też podpisaniem umowy abonamentowej np. z dostawcą usług telekomunikacyjnych – mówi Sławomir Grzelczak.

Prezes BIG InfoMonitor zaznacza, że wyniki badania jak i dane z rejestru to sygnał dla wierzycieli, że trzeba reagować od razu, zanim dłużnik, początkowo bagatelizujący problem, popadnie w kłopoty, przy których straci wiarę, że jest w stanie się z nimi uporać. - Paradoksalnie, taka postawa wierzyciela, szybkie zasygnalizowanie, że dzieje się coś poważnego, obu stronom wyjdzie na dobre - dodaje.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!