Rząd: Będą podwyżki dla mundurowych i modernizacja służb

Rząd przyjął projekt nowego programu modernizacji służb mundurowych na lata 2022-2025 – poinformowało we wtorek wieczorem (23.11) MSWiA. Policja, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna oraz Służba Ochrony Państwa otrzymają zastrzyk gotówki na modernizację oraz podwyżki wynagrodzeń. 

Rząd: Będą podwyżki dla mundurowych i modernizacja służb
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 23 listopada 2021

Program modernizacji służb mundurowych

Rząd przyjął projekt ustawy o ustanowieniu „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025”. Zmiany czekają również m.in. ustawę o Policji oraz niektóre inne akty prawne. Zgodnie z propozycją do wymienionych służb ma trafić ponad 10 mld złotych, a wynagrodzenia funkcjonariuszy oraz pracowników służb podlegających MSWiA zostaną podwyższone. 

Najwięcej pieniędzy dla Policji

W ramach przyjętego programu, w latach 2022-2025 najwięcej pieniędzy ma trafić do Policji. Przypomnijmy, jest to najliczniejsza formacja podlegająca resortowi spraw wewnętrznych i administracji. Trafi tam prawie 6,5 mld złotych. 

Państwowa Staż Pożarna otrzyma przeszło 1,9 mld zł, zaś Straż Graniczna 1,4 mld złotych. Najmniej liczną formacją podlegającą MSWiA jest Służba Ochrony Państwa (SOP). W ramach programu otrzyma 214 mln złotych. 

Ranieni przez migrantów policjanci wrócili na służbę dalej bronić granicyRanieni przez migrantów policjanci wrócili na służbę dalej bronić granicyMonika Świetlińska


Jak inwestowane są pieniądze w służby mundurowe?

Przyjęty przez rząd program opiera się na dwóch segmentach. Pierwszy określany jako „część rzeczowa” i drugi „kapitał ludzki”. Pierwsza część to prawie 4,4 mld zł na nowy sprzęt, wyposażenie mundurowych oraz konieczne inwestycje budowlane. W przypadku drugiego segmentu – 5,7 mld złotych trafi na wzmocnienie etatowe służb mundurowych. Do tego dochodzi wsparcie motywacyjnego systemu uposażeń oraz wynagrodzeń. 

Jak modernizowane będą formacje mundurowe?

Jak informuje MSWiA w ramach przewidzianego na lata 2022-2025 programu planowane jest m.in. utworzenie 250 nowych posterunków policji zlokalizowanych w małych miejscowościach na terenie całego kraju. Rozpoczną się także prace nad powstaniem nowej szkoły policyjnej w Lublinie. W Policji powstanie 5,6 tys. nowych etatów.Reorganizację przejdzie również Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji (CLKP). Pozwoli to zwiększyć możliwości Policji” – zapowiada resort. 

Nowe inwestycje przeprowadzone zostaną także w Państwowej Straży Pożarnej. „800 mln zł – środki w tej wysokości trafią na budowę nowych strażnic i modernizację tych istniejących. W ramach Programu powstaną 53 nowe strażnice, a 67 istniejących budynków zostanie zmodernizowanych” – zapowiada MSWiA. Więcej szczegółów na temat inwestycji w służby mundurowe można poznać na stronie resortu, w oficjalnym komunikacie

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!