Ponure wieści dla konsumentów. Czeka nas potężny skok cen energii elektrycznej

Szacunki Urzędu Regulacji Energetyki wskazują, że wzrosty cen za energię elektryczną będą dwucyfrowe – wynika z wypowiedzi Magdaleny Dąbrowskiej z Urzędu Regulacji Energetyki dla portalu TVN24.pl. To oznacza, że konsumentów, których portfele chudną w oczach przez inflację czeka bardzo ponura perspektywa.

Ponure wieści dla konsumentów. Czeka nas potężny skok cen energii elektrycznej
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 25 listopada 2021

Dwucyfrowy wzrost cen prądu

Dziś nikt nie ma wątpliwości, że za prąd będziemy płacić więcej. Nie wiadomo jednak, jak duży będzie ten wzrost. Dlatego konsumenci z niepokojem wypatrują informacji o nowych taryfach, jakie będą obowiązywały od początku 2022 roku. 

Nowe światło rzuca w tym kontekście wypowiedź Magdaleny Dąbrowskiej z Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Regulacji Energetyki (URE), której wypowiedź przytoczył portal TVN24.pl„Na tym etapie mogę powiedzieć, że szacujemy, iż wzrosty cen za energię elektryczną od 1 stycznia 2022 roku będą dwucyfrowe” – powiedziała. To oznacza, że w tej kwestii happy endu trudno się spodziewać. 

Kiedy poznamy ceny energii na 2022 rok?

URE wyjaśnia, że wszelkie postępowania taryfowe związane z cenami energii dla odbiorców w gospodarstwach domowych, czyli przeciętnego Kowalskiego, oraz stawek związanych z opłatami dystrybucyjnymi w 2022 roku obecnie są w toku. Urząd planuje publikację konkretnych cen oraz stawek na 17 grudnia 2021 roku. Obecnie trwa korespondencja z przedsiębiorcami, a wskazanie konkretnych liczb jest przedwczesne – wynika z wypowiedzi przedstawicielki URE. 

Energia elektryczna a ceny produktów i usług

Nikt nie ma wątpliwości, że energia elektryczna jest obok paliw jednym z istotnych czynników, jakie wpływają na ceny wielu produktów i usług. To oznacza, że oprócz wyższych rachunków za prąd, większe będą również codzienne wydatki.

Tarcza antyinflacyjna

Rząd zapowiedział, że jeszcze w tym tygodniu zaprezentuje swój pakiet antyinflacyjny nazywany także tarczą antyinflacyjną. W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że jej częścią ma być obniżka akcyzy na nośniki energii. Taki ruch może zamortyzować dramatyczny skok cen. Zdaniem szefa rządu zapowiadane rozwiązania, które mają złagodzić szok spowodowany drożyzną,mogą być wdrożone jeszcze przed Bożym Narodzeniem. 

Tarcza antyinflacyjna. Rząd obniży akcyzęTarcza antyinflacyjna. Rząd obniży akcyzęAnna Malinowska

Przypomnijmy, według Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w październiku 2021 roku wyniosła 6,8% w ujęciu rocznym. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!