Dwie firmy i milionowa blokada na rachunkach bankowych. Jak działa STIR?

Fiskus systematycznie udoskonala rozwiązania teleinformatyczne, które pozwalają tak przeanalizować przepływy finansowe, by złapać na gorącym uczynku wszelkie podmioty dopuszczające się nieprawidłowości podatkowych. Nie inaczej było tym razem w przypadku dwóch spółek z Mazowsza.

Dwie firmy i milionowa blokada na rachunkach bankowych. Jak działa STIR?
  • Michał Górecki
  • /
  • 26 listopada 2021

Fiskus widzi wszystko?

To tylko jeden z wielu przykładów na to, że fiskus widzi wszystko, a jeśli nie, to prawie wszystko. Na rzecz skarbówki pracują bowiem zaawansowane algorytmy i systemy teleinformatyczne, które bardzo szybko są w stanie „wyłapać” wszelkie nieprawidłowości, które mogą uszczuplić budżet państwa. 

Czym jest STIR?

STIR to skrót od nazwy „System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej”. Dzięki technologiom informatycznym przetwarza on dane przekazywane przez banki oraz Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe. 

Chodzi o ustalenie wskaźnika ryzyka wyłudzeń skarbowych, których ślad można odnaleźć w bankowej dokumentacji. Innymi słowy, STIR wyłapuje wszelkie próby wykorzystywania systemu bankowego do wyłudzeń podatkowych. Warto dodać, że podobne systemy działają w wielu krajach świata i cieszą się wysoką wykrywalnością nieprawidłowości. Ostatni przykład dotyczy dwóch spółek z branży handlowej. Ich niezgodne z przepisami działania wykrył właśnie wspominany system teleinformatyczny. W Polsce jego działanie reguluje tzw. ustawa o STIR, która weszła w życie 30 marca 2018 roku. 

Ruszają e-Płatności. Nowa usługa dla podatnikówRuszają e-Płatności. Nowa usługa dla podatnikówMichał Górecki


Miliony zablokowane na rachunkach bankowych

Na trop nieprawidłowości, dzięki STIR wpadła Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) z Łodzi. Chodziło o rozliczanie podatków przez dwie spółki, których siedziby znajdowały się na terenie województwa mazowieckiego. Specjaliści z łódzkiej KAS szacują, że wartość wszystkich uszczupleń podatkowych powstałych w wyniku działalności tych podmiotów sięgnęły 9,9 mln złotych.

Z tego powodu, na mocy prawa zablokowano ponad 4,6 mln złotych, które zostały zabezpieczone na poczet niezapłaconych zobowiązań. W związku z wykrytymi nieprawidłowościami wszczęto kontrole celno-skarbowe. W sprawie tej przeprowadzane są już postępowania karne skarbowe.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: podatki

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!