Inflacja w listopadzie - najwyższa w XXI wieku!

To najwyższy odczyt inflacji w XXI wieku. Jak wynika ze wstępnych wyliczeń GUS, inflacja w listopadzie 2021 roku wyniosła 7,7% r/r. Ostatnio tak wysoki odczyt odnotowaliśmy w grudniu 2000 roku, czyli w ostatnim miesiącu poprzedniego stulecia. 

Inflacja w listopadzie - najwyższa w XXI wieku!
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 30 listopada 2021

Inflacja powyżej oczekiwań

Choć ekonomiści spodziewali się dalszego wzrostu cen w listopadzie, mało kto spodziewał się, że wskaźnik wyniesie aż 7,7%. Jest to wynik zdecydowanie powyżej oczekiwań i najwyższy od… 21 lat – wynika z analizy danych GUS. Po raz ostatni, z tak wysoką inflacją mieliśmy do czynienia w grudniu 2000 roku. Pamiętajmy jednak, że była to zupełnie inna rzeczywistość, a wskaźnik ten malał wówczas z miesiąca na miesiąc.

Licząc w krótszej perspektywie – miesiąc do miesiąca, wzrost cen towarów znajdujących się koszyku inflacyjnym GUS wyniósł równy 1%. 

Tarcza antyinflacyjna. Rząd ogłosił szczegółyTarcza antyinflacyjna. Rząd ogłosił szczegółyAnna Malinowska

Co drożeje najbardziej?

Z danych opublikowanych we wtorek przez GUS wynika, że w dalszym ciągu inflacyjną lokomotywą, która odpowiada za ten wzrost są m.in. paliwa do środków transportu, które zdrożały aż o 36,6% r/r. Spory wzrost zanotowały także nośniki energii, które w ciągu roku zdrożały o 13,4%.

Między innymi te wzrosty przekładają się także na drożyznę na półkach z artykułami spożywczymi i napojami bezalkoholowymi. W tym przypadku wzrost cen rok do roku wyniósł w listopadzie 6,4%. 

Bardziej szczegółowe dane dotyczące inflacji poznamy w połowie miesiąca, kiedy GUS przedstawi dokładną analizę potwierdzonego już wskaźnika wzrostu cen. Nie można jednak mieć złudzeń – jak pokazuje doświadczenie z ostatnich miesięcy, oficjalna wartość nie będzie radykalnie odstawała od wstępnych danych, które właśnie poznaliśmy. 

Będą drożeć kredyty?

W tej sytuacji, dalsze podwyżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej wydają się niemal przesądzone. To oznacza, że do i tak wysokich rachunków związanych z codziennymi sprawunkami, utrzymaniem i rachunkami, w wielu gospodarstwach dojdzie kolejne obciążenie domowego budżetu. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!