Rząd przyjął projekt dotyczący obniżki akcyzy
Były zapowiedzi „Tarczy antyinflacyjnej”, teraz są wiążące decyzje. We wtorek, 30 listopada rząd przyjął projekt zmian ustaw przygotowany przez ministerstwo finansów, który umożliwi obniżenie akcyzy. Jak ma to działać w praktyce?
- Anna Malinowska
- /
- 30 listopada 2021
Zmiany w ustawie o podatku akcyzowym
Rada Ministrów przyjęła projekt dotyczący zmian w ustawie o podatku akcyzowym i podatku od sprzedaży detalicznej. Chodzi o realizację zapowiedzi związanych z tzw. Tarczą Antyinflacyjną.
Projekt przygotowany przez resort finansów przewiduje m.in. „obniżkę stawek podatku na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe, zwolnienie z akcyzy dla energii elektrycznej wykorzystywanej przez gospodarstwa domowe oraz wyłączenie sprzedaży paliw z podatku od sprzedaży detalicznej”. Rząd twierdzi, że przez takie działania uda się złagodzić efekt inflacji odczuwalny przez konsumentów poprzez obniżenie cen paliw na stacjach.
Inflacja w listopadzie — najwyższa w XXI wieku!Mikołaj Frączak
Zerowa akcyza nie wchodzi w grę
Jak tłumaczy MF we wtorkowym komunikacie, przepisy prawa UE nie pozwalają na „wyzerowanie” danin obciążających energię i paliwa. Istnieje jednak możliwość, by zmniejszyć je do unijnego minimum i właśnie z takiego rozwiązania korzysta właśnie Polska. „Zaproponowana zmiana zakłada obniżenie stawek akcyzy na wyroby energetyczne do wysokości minimum akcyzowego (wliczając opłatę paliwową i opłatę emisyjną) w taki sposób, że wysokość opłaty emisyjnej i opłaty paliwowej pozostaną w 2021 r. i 2022 r. na dotychczasowym poziomie”
Do unijnego minimum obniżone zostaną st awki akcyzy na olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę, LPG w okresie od 20 grudnia 2021 r. do 31 maja 2022 r. Spadnie także akcyza na energię elektryczną w okresie 1 stycznia 2022 – 31 maja 2022.
Projekt zakłada również zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej, która jest sprzedawana dla gospodarstw domowych. Jak bardzo wpłynie to na rachunki końcowych odbiorców? Wystarczy powiedzieć, że obecnie obowiązująca stawka wynosi 5 zł/1 MWh.
Paliwa bez podatku detalicznego
Integralną częścią ceny paliw w Polsce jest także podatek od sprzedaży detalicznej. Polska zrezygnuje z poboru tego podatku od sprzedaży paliw silnikowych na trzy miesiące tj. od 1 stycznia 2022 r. do 31 maja 2022 r.)
Niższy VAT na paliwa
Obok obniżki akcyzy oraz rezygnacji z podatku detalicznego od sprzedaży paliw silnikowych MF zakłada także obniżkę VAT na dostawy gazu (z 23 proc. na 8 proc.) i energii elektrycznej (z 23 proc. do 5 proc.). Obniżka będzie obowiązywała od stycznia do marca 2022 r.
Ponadto rząd planuje także obniżkę z 23% na 8% podatku VAT na energię cieplną. Będzie ona obowiązywała trzy miesiące – od stycznia do marzec 2022.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.